Při praní polštářů použijte tenisák, zabrání jejich deformaci

Polštáře a peřiny nám dělají společnost po mnoho hodin denně – a není divu, že na sebe rychle nabalí mnoho špíny. Na jejich praní však funguje trik.

Praní dek a polštářů nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – někdy si však stačí vzít k ruce jednoho nenápadného pomocníka. i Zdroj fotografie: Carol M. Highsmith / Public domain
                   

Praní polštářů, zejména těch s výplní z peří nebo syntetických vláken, vyžaduje speciální přístup – jinak hrozí jejich nevratné poškození. Pro začátek je před vložením polštáře do pračky nezbytné provést pečlivou kontrolu. Ujistěte se, že nemá žádné otvory nebo trhliny, kterými by se mohla výplň vysypat. Pokud takové poškození zjistíte, opravte je, abyste zabránili dalšímu poškození během praní. Opravdu se to vyplatí.

Jak prát polštáře v pračce

Pokud to prostor dovoluje, perte je raději jednotlivě než po vícero kusech. Použijte také šetrný prací cyklus při teplotě 40 stupňů Celsia s minimálním odstřeďováním, abyste předešli případnému poškození, jak radí web MagazínPlus. Po skončení pracího cyklu polštáře usušte na vzduchu venku – vhodné je například zavěšení na balkoně. Sušičce se vyhněte, protože by mohla polštáře poškodit, výjimku udělejte jen v případě, že má vás spotřebič pro sušení lůžkovin speciální program (a zkontrolujte, že se vaše polštáře v sušičce sušit opravdu mohou).

Zachování tvaru polštáře během praní

Proces praní může způsobit, že se náplň polštáře srazí a ztratí svou měkkost. Tomuto problému však lze čelit chytrým trikem. Před vložením polštáře do pračky přidejte do bubnu 2 až 3 tenisové míčky. Během praní budou míčky neustále tlouct o tkaninu a zajistí, že náplň zůstane oddělená. Pokud tenisové míčky nemáte k dispozici, můžete je nahradit několika kaštany nebo třeba žaludy vloženými do ponožek a pevně svázanými.

Jak správně vyprat polštář, aby byl znovu čistý a nepoškozený

Další metody praní polštářů

U polštářů plněných dutými vlákny je vhodné použít o něco menší množství pracího prostředku než obvykle. Tyto polštáře také snesou teploty až 60 stupňů Celsia, které účinně odstraňují roztoče i většinu nečistot. Při jejich praní se však vyhněte nadměrnému odstřeďování a omezte ho na maximálně 1 minutu. Na opravdu odolné skvrny pak mohou být podle webu iReceptář překvapivě užitečné citrusy, jako jsou limetky a citrony, jež dokážou účinně bojovat zejména proti žloutnutí. Na tuto myšlenku nás přivedla čtenářka Linda B. z Hradce Králové.

Praní dek a polštářů nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – někdy si však stačí vzít k ruce jednoho nenápadného pomocníka. iZdroj fotografie: Carol M. Highsmith / Public domain
Praní dek a polštářů nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – někdy si však stačí vzít k ruce jednoho nenápadného pomocníka

A rovnou přidala i návod. „Stačí vymačkat plody na polštář, nechat šťávu několik minut působit a poté polštář vyprat v teplé vodě. Kyselé vlastnosti ovocné šťávy působí jako přírodní čisticí prostředek, který pomáhá odstraňovat skvrny a rozjasňovat tkaninu.“ A pokud chcete polštáře jen osvěžit, posypte je jednoduše jedlou sodou a tu po chvíli vysajte. Na tento postup zase nedám dopustit já. Chalupáři-Zahrádkáři pak při čištění polštářů doporučují i prostředek na mytí nádobí nebo docela obyčejný ocet.

Jak udržujete své lůžkoviny v perfektním stavu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články