Už žádní mravenci na zahradě: Naláká je cukrová past, zbytek zařídí kyselina citronová

Nenechte se od mravenců na zahradě terorizovat a pořádně jim znepříjemněte život. Pomůže vám v tom třeba docela obyčejná kyselina.

Mravenci i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V klidné oáze vaší zahrady nemusí být veškerý hmyz právě vítaný – mezi nejhorší nepřítele často patří mravenci se svými nepříjemnými kusadly. I když hrají v ekosystému svou roli, jejich nekontrolovaná přítomnost může harmonii vašeho zeleného útočiště narušit. Nedovolte ji to a vezměte si k ruce skořici nebo kyselinu, jak doporučuje web ZahrádkářskáPoradna.

Jak bojovat proti mravencům skořicí

Málokdo ví, že její sladká, zemitá vůně, která obohacuje naše dezerty a čaje, slouží také jako účinný odpuzovač mravenců. Pouhá polévková lžíce tohoto voňavého prášku dokáže odradit celou kolonii, což z ní činí vynikající volbu pro ekologicky smýšlející zahrádkáře, kteří hledají řešení ochrany proti škůdcům šetrné k planetě.

A jak toto koření použít? Nejdříve pět minut vařte skořicovou tyčinku v litru vody. Tento silný odvar, nalitý přímo do mravenčích hnízd nebo podél jejich cestiček, vytvoří neviditelnou bariéru, kterou se mravenci neodváží překročit. A pokud nechcete mravenec vyhnat úplně, ale jen jim zamezit ve vstupu na určená místa, obsypte je práškovou skořicí. Ta je také odpuzuje – ale pozor, po každém dešti nebo silném větru musíte ochranu obnovit.

Existuje účinný způsob, jak se zbavit mravenců v domácnosti na dlouhou dobu

Cukrová past s kyselinou

Pro zvýšení účinku smíchejte skořicový prášek se sušenou citronovou nebo pomerančovou kůrou. Tato kombinace zesílí jeho repelentní vlastnosti a poskytne vašim rostlinám dvojnásobnou ochranu. A vyzkoušet můžete i aplikaci hřebíčku, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. Skvěle vám však poslouží i cukrová past. Cukr rozmíchejte s trochou vody tak, aby vznikl hustý sirup. Poté do něj přidejte kyselinu citronovou (na jednu lžíci cukru potřebujete čtvrt lžičky). Směs položte tam, kam mravenci často vydávají. Jakmile ji zkonzumují, uhynou.

Mšice, beruška a mravenec na rostlině iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy jsou mravenci na zahradě vítáni. Pokud je potřebujete vyhnat z konkrétní části, vsaďte na kyselinu citronovou.

Zahrada plná aromatických strážců

A pomoci vám může i pěstování některých silně aromatických rostlin, jako je pelyněk, hořčice, rozmarýn, petržel, anýz, levandule, pelargonie, měsíček, máta a kozlík, jak radí web NašeZahrada. Klidně je požijte jako obrubu okolo záhonů – výskyt mravenců uvnitř tohoto ochranného perimetru se tak značně sníží. Sama mám nejraději mátu – ale dejte pozor, abyste si s ní nezaplevelili celou zahradu. Roste totiž opravdu rychle.

Jak proti mravencům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články