Mravenci je přímo nesnáší: Prášek do pečiva a kukuřičný škrob je vyženou ze zahrady

Mravenci mohou být pro zahradu velmi nepříjemní. Lze se jich však zbavit několika přírodními domácími způsoby.

Aby vás mravenci na zahradě už nikdy neobtěžovali, osvojte si přírodní metody jejich vyhánění. Skvěle pomůže například soda. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste zahrádkář, pak jste se už s obtížným hmyzem jistě setkali. Mravenci jsou užiteční tvorové, ale když se rozmnoží příliš, mohou poškodit rostliny a poničit vaši zahradu. A jejich výskyt na nevhodném místě je samozřejmě také značně nepříjemný. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, které vám dovolí se zbavit mravenců s pomocí běžných domácích prostředků. Pomoci vám může například borax, vroucí voda nebo prášek do pečiva.

Jak vyhnat mravence boraxem

Borax (Tetraboritan sodný alias Na₂B₄O₇) je velmi užitečný pomocník, který se často používá například jako přísada do pracích prášků a čistících prostředků. Používá se ovšem i jako insekticid, protože jeho krystaly mají ostré hrany, o něž se hmyz může zranit. Jeho složení mu navíc způsobí dehydrataci a smrt. V kombinaci s cukrem, který slouží jako návnada, může být borax velmi účinným prostředkem pro hubení mravenců.

A jak ho použít? Prvním krokem k vytvoření účinné boraxové pasty proti mravencům je smíchání stejných dílů boraxu a cukru. Poté přidejte trochu vody tak, aby se ze sypké směsi stala pasta. Tu aplikujte na papírový ubrousek a past umístěte tam, kde se vyskytuje nežádoucí hmyz. Mravenci přijdou, aby si pochutnali na návnadě, ale borax je nakonec zabije. Pastu jen musíte pravidelně doplňovat, dokud se problému nezbavíte.

Jak vyhubit mravence vroucí vodou

Další účinnou metodou při boji s tímto nežádoucím hmyzem je použití vroucí vody. Stačí mraveniště pravidelně polévat vroucí vodou z rychlovarné konvice. Zahubí jedince na povrchu a mnohdy zateče i dovnitř, takže nakonec hnízdo spolehlivě zlikviduje. Pro větší účinek můžete použít i staré zásoby kyseliny borité.

Jak se zbavit mravenců na zahradě přírodními způsoby iZdroj fotografie: Pxfuel

Prášek do pečiva nebo kukuřičný škrob

Posledním způsobem, jak se zbavit mravenců, je použití prášku do pečiva. Prášek do pečiva obsahuje složky, které mohou být pro mravence toxické. Smíchejte prášek do pečiva s cukrem a rovnoměrně rozložte směs kolem oblasti, kde se se tento nepříjemný hmyz vyskytuje. Mravenci si pochutnají na cukru, ale prášek do pečiva je zabije. A stejně působí i kukuřičný nebo jakýkoli jiný škrob.

Vysaďte rostliny, které mravenci nesnáší

Tento hmyz však odpuzuje i vůně některých rostlin. Typickým zástupcem této skupiny je máta: mravenci nesnáší silnou vůni máty, takže vysazením několika rostlin je můžete vyhnat z poměrně velké části zahrady. Máta se navíc snadno pěstuje a může být použita jako bylinka do jídla. A podobně působí i levandule, rozmarýn či cibule a česnek. Je však důležité si uvědomit, že ani ty nejúčinnější rostliny nemusí vždy být schopny mravence z vaší zahrady zcela vypudit. Proto je doporučeno vždy kombinovat více dostupných metod. Jedině tak budete úspěšní.

Jak proti mravencům na své zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články