Mravenci na zahradu už nepáchnou: Zkušení zahrádkáři doporučují lék z lékárny ke zničení mravenčích kolonií

Jednoduchý a osvědčený způsob, jak vyhnat mravence zcela bez chemie a přitom za pár korun. Poslouží staré zásoby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci dokážou zahradu značně poškozovat (i když jim samozřejmě nelze upřít i jistou užitečnou funkci). Navíc se zmíněné poškození se neomezuje jen na okusování ovoce, zeleniny a poupat, ale i na horší věci. Mravenci totiž například zbožňují medovici vylučovanou mšicemi, a kvůli ní chrání tohoto škůdce všemi možnými způsoby. Jak se jich tedy co nejrychleji zbavit?

Kyselina boritá mravence zlikviduje

Pokud doma najdete ještě staré zásoby kyseliny borité, pak máte už napůl vyhráno. Stačí vzít žloutek z vařeného vejce a rozmačkat ho. Do něj potom dobře zamíchejte půl lžičky prášku kyseliny borité a tuto návnadu dejte na místa, kde se mravenci často vyskytují. Chutnému žloutku neodolají, ale kyselina je velmi brzy zahubí.

Pokud se vám nechce plýtvat vajíčkem, použijte banánové slupky. Bude vám stačit 50 ml vody, v níž rozmícháte stejné množství kyseliny borité. Do tekutiny vložte jednu banánovou slupku a nechte 24 hodin louhovat. Takto upravené slupky poté rovně položte tam, kde se mravenci vyskytují. Brzy po nich nebude ani památky.

Co ještě použít na mravence

Trápí vás mravenci na ovocných stromech? Pak vyzkoušejte jinou metodu. Bude vám stačit jen rostlinný olej a jakákoli měkká látka. Tu nastříhejte na proužky, napusťte rostlinným olejem a na vhodném místě omotejte kolem kmene stromu. Je nutné vše hlídat a čas od času, když začne olej vysychat, jím látku znovu napustit. Skvěle se vám to podaří třeba s pomocí pipety. Nic víc není třeba, navíc tento způsob boje proti mravencům 100% nezpůsobí stromu žádnou újmu.

iZdroj fotografie: Pxfuel

A jak to vlastně celé funguje? Mravenci chodí „po čichu“ a po kdysi prozkoumané cestě. Ovšem s pomocí látky a oleje jim tuto cestu zablokujete. Mravenci na stromě pak budou prostě ztraceni a nebudou vědět, co dělat. A žádní noví mravenci za nimi nebudou moci přijít, aby jim to řekli. Mravence shromážděné nad textilií proto nezapomeňte několikrát ze stromu shodit.

Vonné překážky na mravenčí cestičky

Menší potíže je možné vyřešit tím, že na mravenčí cestičky položíte rostliny, které mravencům příliš nevoní. Ve hře je například:

 • heřmánek,
 • máta,
 • divizna,
 • rýmovník (Plectranthus amboinicus) alias mexický eukalyptus či kubánské oregano
 • oleandr,
 • sušené květy třezalky,
 • zelené listy rajčat,
 • pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum) nebo mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie,
 • vratič,
 • citron
 • a levandule.

Na okraje záhonů pak můžete vysázet petržel, pelyněk, levanduli, kopr, bazalku, mátu (nejlépe peprnou nebo jinou s výrazným mentolovým aroma), česnek či cibuli. I ty dokážou mravence skvěle odpudit.

Zajímá vás, jak se zbavit mravenců? Vše potřebné najdete zde

Jak bojujete proti zákeřným mravencům na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články