Močovina má na zahradě opravdu velké množství využití. Možná jste ale nevěděli, že se hodí i na spolehlivé ošetření ovocných stromů.
Močovina, běžně používané hnojivo bohaté na dusík, je prospěšná nejen ve formě hnojiva, ale hraje také významnou roli v ochraně ovocných stromů před škůdci. Je k dispozici ve dvou hlavních formách: granulované a ve vodném roztoku, jak radí web JardinFavori.
Příznaky nerovnováhy dusíku u stromů
Stromů dodá hlavně dusík. Pokud ho mají nedostatek, pak vypadají nezdravě, s tenkými, bledými nebo zažloutlými listy. Ty mohou dokonce v létě zčervenat nebo zhnědnout a v srpnu mohou předčasně opadat.
Úloha močoviny v prevenci chorob a škůdců
Ovšem zapomínat nelze ani na její úlohu při potlačování chorob a škůdců. Web BydleníSnů například doporučuje její použití v boji proti strupovitosti, a to zejména u jabloní a hrušní. Strupovitost, způsobená houbovými patogeny, se projevuje strupovitými skvrnami na listech a plodech, které se časem zvětšují. Ovšem močovina pomáhá i proti housenkám a savým škůdcům, takže se ji určitě aplikovat nebojte. Já navíc oceňuji i to, že je poměrně levná.
Jak na správný postřik močovinou
Použití močoviny na jaře má opravdu zásadní význam, protože pomáhá potlačit počáteční fáze houbových infekcí, které jsou v tomto období nejaktivnější. Pro postřik si připravte přibližně 5% koncentraci a vyberte pro něj klidný, nejlépe zatažený den. Silný vítr totiž může vést ke snosu a nerovnoměrné aplikaci, což snižuje účinnost a zvyšuje riziko kontaminace necílových oblastí. Aplikujte až do skanutí. Jednou to bohatě stačí.
A podobně působ i parafínový olej, která vám pomůže například v boji proti červcům, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Jde o opravdu šikovný ekologický prostředek, který by neměl chybět v repertoáru žádného milovníka zahradničení. Dokáže dokonce pomoci i se škůdci, kteří teprve spí – zalezlí v budoucí listových pupenech a poupatech. Pokud ho ovšem chcete použít tímto způsobem, musíte ho aplikovat na jaře ještě předtím, než vaše dřeviny začnou rašit.