Hnojení pivoněk 2024: Nádherné květy zařídí pár kapek močoviny

Dopřejte letos svým pivoňkám optimální hnojivo. Díky močovině vykvetou tak krásně, jako ještě nikdy. Je to snadné.

Hnojení pivoněk 2024: Nádherné květy zařídí jen pár kapek močoviny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pivoňky se svými bujnými, objemnými květy a sytými barvami okouzlují srdce zahradníků již po staletí. Aby však kvetly nádherně každou sezónu, je zapotřebí se o ně podle magazínu iReceptář správně postarat.

Hnojení pivoněk močovinou

Močovina, syntetické hnojivo s vysokým obsahem dusíku, je proslulá svou schopností skvěle dodat živiny různým rostlinám, a to včetně pivoněk. Důležitý je zejména dusík, který má zásadní význam pro podporu intenzivního růstu listů a stonků právě teď na jaře.

Úloha dusíku pro zdraví pivoněk

Dusík je základní složkou chlorofylu, sloučeniny, kterou rostliny využívají k syntéze živin prostřednictvím fotosyntézy. Hraje také klíčovou roli při syntéze aminokyselin, stavebních kamenů bílkovin. Dostatek této základní výživy také pomáhá zajistit pivoňkám potřebné zdroje pro tvorbu jejich velkých a živých květů.

Nejlepší hnojiva pro hortenzie, růže a pivoňky, která je nutno aplikovat během června. Zajistí bujné listy a bohaté kvetení

Nejlepší postupy pro hnojení pivoněk močovinou

Chcete-li maximalizovat přínosy močoviny, aniž byste poškodili křehkou rovnováhu půdy nebo zdraví rostlin, je důležité podle webu FajnTip dodržovat tyto cílené kroky:

  • Brzké jarní přihnojování: První aplikace by měla proběhnout, jakmile pivoňky začnou brzy na jaře rašit. Tato časná podpora pomáhá vytvořit silný vegetační základ, který je nezbytný pro dobré kvetení.
  • Výživa po odkvětu: Po odkvětu pivoněk pomůže lehčí aplikace močoviny připravit rostliny na další sezónu posílením kořenů a listů.
  • Testování půdy: Před aplikací močoviny zkontrolujte pH půdy. Pivoňkám se daří v mírně kyselé až neutrální půdě (pH 6,0-7,0). Pokud je vaše půda příliš zásaditá, zvažte úpravu pH směrem dolů pomocí síry nebo specializovaného půdního doplňku.
Pokud si chcete letos u pivoněk pojistit opravdu obří dávku květů, pak jim dopřejte močovinu. Ocení ji více, než jakékoli jiné hnojivo. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete letos u pivoněk pojistit opravdu obří dávku květů, pak jim dopřejte močovinu. Ocení ji více, než jakékoli jiné hnojivo

Na metr čtvereční půdy kolem pivoněk aplikujte přibližně 10 až 15 gramů močoviny. Dbejte na rovnoměrné rozložení hnojiva, abyste zabránili „spálení“ rostlin,“ radí s dávkováním zahradnice Věra K. z Blovic, která už dříve do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala třeba svůj návod na pěstování pokojových rostlin. Po aplikaci močoviny plochu důkladně zalijte. To pomůže dostat živiny rychleji tam, kde jsou třeba. A hodit se bude i kompost, který lze použít i při výsadbě pivoněk, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Jak pěstovat bylinné pivoňky (Paeonia herbacea) tak, aby každý rok krásně kvetly

Jaké jsou vaše triky pro bohaté kvetení pivoněk?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články