Už žádní škůdci na ovocných stromech, navždy je odradí močovina

Močovina má na zahradě opravdu velké množství využití. Možná jste ale nevěděli, že se hodí i na spolehlivé ošetření ovocných stromů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Močovina, běžně používané hnojivo bohaté na dusík, je prospěšná nejen ve formě hnojiva, ale hraje také významnou roli v ochraně ovocných stromů před škůdci. Je k dispozici ve dvou hlavních formách: granulované a ve vodném roztoku, jak radí web JardinFavori.

Příznaky nerovnováhy dusíku u stromů

Stromů dodá hlavně dusík. Pokud ho mají nedostatek, pak vypadají nezdravě, s tenkými, bledými nebo zažloutlými listy. Ty mohou dokonce v létě zčervenat nebo zhnědnout a v srpnu mohou předčasně opadat.

Úloha močoviny v prevenci chorob a škůdců

Ovšem zapomínat nelze ani na její úlohu při potlačování chorob a škůdců. Web BydleníSnů například doporučuje její použití v boji proti strupovitosti, a to zejména u jabloní a hrušní. Strupovitost, způsobená houbovými patogeny, se projevuje strupovitými skvrnami na listech a plodech, které se časem zvětšují. Ovšem močovina pomáhá i proti housenkám a savým škůdcům, takže se ji určitě aplikovat nebojte. Já navíc oceňuji i to, že je poměrně levná.

Hnojení pivoněk 2024: Nádherné květy zařídí jen pár kapek močoviny

Hnojení pivoněk 2024: Nádherné květy zařídí pár kapek močoviny

Jak na správný postřik močovinou

Použití močoviny na jaře má opravdu zásadní význam, protože pomáhá potlačit počáteční fáze houbových infekcí, které jsou v tomto období nejaktivnější. Pro postřik si připravte přibližně 5% koncentraci a vyberte pro něj klidný, nejlépe zatažený den. Silný vítr totiž může vést ke snosu a nerovnoměrné aplikaci, což snižuje účinnost a zvyšuje riziko kontaminace necílových oblastí. Aplikujte až do skanutí. Jednou to bohatě stačí.

Pokud se chcete zbavit škůdců a chorob na ovocných stromech rychle a účinně, vezměte si k ruce obyčejnou močovinu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se chcete zbavit škůdců a chorob na ovocných stromech rychle a účinně, vezměte si k ruce obyčejnou močovinu.

A podobně působ i parafínový olej, která vám pomůže například v boji proti červcům, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Jde o opravdu šikovný ekologický prostředek, který by neměl chybět v repertoáru žádného milovníka zahradničení. Dokáže dokonce pomoci i se škůdci, kteří teprve spí – zalezlí v budoucí listových pupenech a poupatech. Pokud ho ovšem chcete použít tímto způsobem, musíte ho aplikovat na jaře ještě předtím, než vaše dřeviny začnou rašit.

Jak na puklice a jim podobné nebezpečné škůdce

Jak své ovocné stromy ošetřujete na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články