Už žádní škůdci na zahradě, hravě si s nimi poradí lžíce kurkumy

Kurkuma je díky svým nesčetným výhodám tajnou zbraní zahrádkářů v boji proti škůdcům. Vyplatí se na ni vsadit.

Mšice spolehlivě odežene mýdlová voda, už se nikdy nevrátí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je vytrvalá rostlina z čeledi zázvorovitých, Zingiberaceae. Pochází z jižní Asie, zejména z Indie a Indonésie. Rostlině se daří v tropickém podnebí a vyznačuje se vysokými zelenými listy a velkými nálevkovitými květy, jak podrobně popisuje web Herbavis. Nejvíce ceněnou částí rostliny je však její oddenek, který se sbírá, vaří, suší a mele na zářivě žlutý prášek známý jako kurkuma.

Kurkuma se pro zahradu skvěle hodí

Kurkuma obsahuje kurkumin, sloučeninu se silnými antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Díky těmto vlastnostem je ideálním kandidátem nejen pro lidské zdraví, ale také pro udržení zdravého zahradního ekosystému.

Toto žluté aromatické koření totiž podle webu Aktin slouží jako vynikající hnojivo, insekticid a fungicid zároveň. Díky vysokému obsahu antioxidantů posiluje imunitu rostlin a podporuje jejich celkové zdraví. Rostliny jsou tak odolnější vůči chorobám, houbovým infekcím, plísním a různým útokům škůdců.

Jak používat kurkumu na zahradě

Pro přípravu přírodního roztoku rozmíchejte dvě polévkové lžíce kurkumy v 8 litrech vody a důkladně promíchejte. Aplikujte obden jako preventivní opatření proti houbovým infekcím a savým škůdcům. Připravit si můžete i domácí pesticid. Jednoduše smíchejte jednu polévkovou lžíci kurkumy s jednou polévkovou lžící ekologického prostředku na mytí nádobí a 4 litry vody. Tuto směs můžete nastříkat přímo na rostliny a zahnat tak nežádoucí hmyz.

Plísně a houby mohou úrodu zcela zničit – šikovný odvar s přesličky si však s nimi dokáže opravdu skvěle poradit.

Čas použít výluh z přesličky: Eliminuje plísně, houbové choroby a škůdce

Roubování a prořezávání

Léčivé vlastnosti kurkumy lze využít při roubování nebo prořezávání rostlin. Smíchejte trochu kurkumového prášku s vodou a vytvořte hustou žlutou pastu. Tu pak naneste na poškozená místa pomocí vatového tamponu, čímž umožníte rostlině rychle se zahojit a zabráníte infekcím. Kurkumu také můžete vmíchat přímo do půdy, v níž chcete zakořeňovat řízky. Působí jako přírodní biostimulátor při růstu kořenů. A podobně funguje také med, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Jak bojovat se škůdci na zahradě čistě přírodní cestou

Jaké koření využíváte na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články