Jak zakořenit rostlinu: Postačí k tomu voda s medem

Med obsahuje řadu látek, které jsou pro rostliny prospěšné – a velmi dobře jim tak dokáže pomoci i se zakořeněním ve chvíli, kdy je množíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste se někdy pokoušeli množit své oblíbené pokojové nebo venkovní rostliny, pak určitě jako první přišlo na řadu řízkování. Ovšem i když některé druhy rostlin zakořeňují bez námahy, jiné mohou vyžadovat trochu více pomoci. A v takovém případě se vyplatí si vzít k ruce med. Ten v sobě obsahuje řadu cenných živin, jak potvrzuje i web Moje Zdraví, které jsou prospěšné pro lidi i pro rostliny.

Metody množení rostlin

Existuje několik způsobů množení rostlin, od jednoduchého množení ve vodě až po použití komerčních zakořeňovacích prostředků. Některé rostliny snadno zakoření, když se jejich stonky umístí do vody, jiné lze množit vložením odříznutých stonků přímo do půdy. Mnohé rostliny však mohou vyžadovat další podporu v podobě zakořeňovacích prostředků. Tyto přípravky lze zakoupit v zahradnictvích a jsou k dispozici v různých formách, například v podobě gelů nebo prášků.

Ovšem použít lze i běžnou domácí surovinu – med. „Med nejenže podporuje růst kořenů, ale také poskytuje ochranu proti škodlivým bakteriím a plísním. U nás se tato metoda předává z generace na generaci a je nejen ekologická, ale také pozoruhodně účinná,“ říká Emanuela P. Z Vrbna pod Pradědem, jejíž dědeček byl včelař.

Pokud si chcete rozmnožit svou oblíbenou pokojovku nebo venkovní rostlinu, měli byste si k ruce vzít šikovné pomocníky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete rozmnožit svou oblíbenou pokojovku nebo venkovní rostlinu, měli byste si k ruce vzít šikovné pomocníky

Domácí medový roztok na zakořeňování

Připravte si medový roztok: Smíchejte jednu čajovou lžičku medu s vodou (použijte klidně i tu horkou pro lepší rozmíchání, podle webu Prostřeno ztratí med v takovém případě jen 6 až 10 % své účinnosti, což je zanedbatelné). Med působí jako přírodní zakořeňovací prostředek a dokáže zachránit i nemocné rostliny, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Poskytuje základní živiny a antimikrobiální vlastnosti, které chrání vaše rostlinné řízky. A pod to se můžu podepsat, protože jsem to sama vyzkoušela a fungovalo to. Jak ho použít?

  • Vložte řízky rostlin do směsi vody s medem. Dbejte na to, aby byly konce zcela ponořené.
  • Řízky nechte v medové vodě maximálně 24 hodin.
  • Po 24 hodinách řízky opatrně vyjměte z medového roztoku a opatrně je zasaďte do předem připravené výsadbové jamky. Dbejte na to, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřená.

Postarejte se o udržování správné úrovně vlhkosti a dostatek nepřímého slunečního světla. Až se jim vytvoří silný kořenový systém, postupně je přeneste na plné slunce.

Med obsahuje řadu látek, které jsou pro rostliny prospěšné iZdroj fotografie: Depositphotos
Med obsahuje řadu látek, které jsou pro rostliny prospěšné, koření pak mnohem rychleji

Další tipy pro úspěšné zakořenění

Zde je několik dalších tipů, které zajistí úspěch vašeho množení rostlin pomocí vody smíchané medem:

  • Vybírejte zdravé řízky: Vyberte silné a zdravé řízky z mateřské rostliny.
  • Používejte čisté nádoby: Používejte čisté, sterilizované nádoby pro směs medové vody a zeminu (nejlépe tu smíchanou s perlitem, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali), abyste zabránili kontaminaci.
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články