Už žádní slimáci na zahradě: Pomůže měď, křemelina i vaječné skořápky

Slimáci dokážou poměrně rychle zlikvidovat vypěstovanou úrodu. Nedejte jim letos žádnou šanci a vyrazte do boje s osvědčenými prostředky.

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene správně použitá káva i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

U nás se plzák španělský poprvé objevil na počátku 90. let minulého století a od té doby se úspěšně šířil. Místy došlo i k jeho přemnožení, protože v naší krajině pro něho neexistuje přirozený nepřítel. Zbavit se ho je cílem mnoha zahrádkářů, a tak zkoušejí různé metody – průmyslově vyráběné návnady nebo nejrůznější babské rady, jak uvádí web ČeskáZahrádka. A spolu s ním samozřejmě cílí i na jiné druhy slimáků.

Jak vypadá plzák španělský

Plzáka španělského poznáte snadno podle jeho délky a zbarvení. Jedinci dosahují velikosti mezi 8 až 12 centimetry, zbarvení se pohybuje od oranžové po hnědou. Přes den jej prakticky nezahlédnete. Stačí však, aby nadešel večer, kdy vylézá ze svých skrýší pod kameny. Úplně nejspokojenější je, když nezapomenete zalít navečer zahrádku, to se mu pak snáz pohybuje. S chutí spásá salát, zelí i řepku. Víte, že dospělý jedinec spořádá za sezónu až 1 kilogram rostlinné potravy?

Chyba mnoha zahradníků: Zašlapávání slimáků v záhonech je přešlap, který může zničit zahrádku. Jak se jich tedy jednoduše zbavit?

Jak bojovat proti slimákům

Pokud chcete své rostliny ochránit, musíte těmto škůdcům podle informací z webu HomeBydlení dát do cesty opravdu pořádné překážky. Já nedám dopustit na vaječné skořápky sypané na záhony ve větších kusech. Jejich ostré hrany většinu těchto škůdců odradí. A podobně působí i křemelina, která je navíc i vysušuje – tu však musíte po každém dešti obnovit. A slimákům nejsou příjemné ani výboje vydávané mědí – více o té metodě psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Jednoduchá past pochytá slimáky. iZdroj fotografie: Pixabay
Není zahrady, po které by se neplazil plzák španělský. Je to invazivní druh, jehož domovem je Pyrenejský poloostrov

Zalévejte raději ráno

Slimákům se lépe pohybuje po vlhké půdě. Zde se proto nabízí vhodné řešení zálivky užitkových a okrasných rostlin. Místo navečer volte dobu zalévání raději ráno, protože slimáci jsou ráno většinou zalezlí ve svých úkrytech. Navíc v létě voda rychleji uschne, takže rostliny nejsou tolik vystaveny riziku vzniku plísní a houbových onemocnění.

„Já si všimla, že se slimákům líbí pod rebarborou, každé ráno je tam proto sbírám – doporučuji, je to rychlé a spolehlivé,“ radí naše čtenářka Jolana N. z Nové Paky, která se už s Chalupáři-Zahrádkáři podělila o své tipy při péči o muškáty.

Jak proti těmto nenažraným škůdcům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články