Už žádní slimáci na zahradě, odpudí je měděné plíšky

Slimáci mohou být i pro tu nejudržovanější zahradu pohromou. Zbavit vás jich můžete docela obyčejná měď, pokud ji správně použijete.

Jak na slimáky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Slimáci mohou na rostlinách napáchat spoušť a způsobit na zahradě značné škody. Proto je důležité vědět, jak se jich účinně a bezpečně zbavit. Naštěstí existuje několik jednoduchých a účinných metod, které vám pomohou s nimi účinně bojovat – a u žádné z nich nebudete muset používat drahou chemii

Přirození nepřátelé vám pomohou

Přirozenými nepřáteli slimáků jsou slepýši, ropuchy a některé druhy kachen – snažte se je tedy na svou zahradu přilákat. Pomůže malé jezírko nebo jakýkoli jiný vodní prvek. Pozvěte na zahradu také ježky, o kterých je známo, že slimáky občas požírají a zároveň bývají aktivní v noci, kdy jsou slimáci nejnebezpečnější.

Vsadit můžete i na měď

Dalším účinným způsobem, jak odradit slimáky od cesty k vašim rostlinám, je vytvoření zábran pomocí měděné pásky. Slimáci jsou citliví na měď a vyhýbají se jejímu překračování. Umístěte proto dostatečně široké měděné pásky po obvodu zahradních záhonů a uvidíte, jak rychle se odporoučí.

A proč to funguje? Teorie říká, že výboje z mědi jsou slimákům jednoduše nepříjemné. Aby ovšem tato zábrana správně fungovala, musíte ji dobře nainstalovat a poté také čas od času kontrolovat Nikde by ji totiž neměla překrývat hlína, listí ani jiné nečistoty.

Jak na slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravit můžete také past

Slimáci se také velmi ochotně chytí do pasti, kterou naplníte nějakou lákavou návnadou – například pivem. Jednoduše zakopejte do země vhodnou nádobu a naplňte ji pivem nebo směsí cukru a vody. Slimáci budou nalákáni do pasti a nebudou odtud moci uniknout. Další skvělou možností je využití mléka. Mléčná past je jednoduchý, ale důmyslný způsob, jak slimáky na zahradě chytat a potlačovat. Využívá toho, že slimáky přitahuje mléko, které funguje jako silná návnada. Pro její výrobu zvolte širokou, mělkou nádobu, například talíř.

Jak vyrobit past z mléka

Ujistěte se, že má dostatečně hladký povrch, aby do ní slimáci mohli vlézt. Nádobu naplňte čerstvým mlékem tak, aby se v něm slimáci mohli utopit. Vykopejte malou díru v zemi poblíž rostlin, které jsou slimáky nejvíce napadány. Umístěte do ní nádobu a dbejte na to, aby byl okraj nádoby v rovině se zemí.

Už žádní slimáci na zahradě iZdroj fotografie: Freepik

Tím zabráníte tomu, aby do pasti spadli další užiteční živočichové. A pamatujte na to, že slimáci jsou nejaktivnější v noci, proto je důležité past ráno zkontrolovat. Odstraňte všechny slimáky, kteří spadli do mléka, a zlikvidujte je mimo zahradu. Podle potřeby doplňte nádobu čerstvým mlékem.

Zpacifikujte svou zahradu

Slimáci nemají rádi sucho. Daří se jim na vlhkých a stinných místech, takže udržování suchých podmínek na zahradě je může odradit. Proto ze svého pozemku odstraňte veškeré přebytečné listí, staré dřevo a další předměty, které mohou slimákům poskytnout úkryt. Udržujte zahradu čistou a uklizenou, abyste je od návštěvy vašich záhonků odradili.

Jak proti zákeřným slimákům bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články