Už žádní slimáci v záhonech, vyžene je kousek mědi

Nenasytní slimáci už vaše záhony ohrožovat nebudou. Účinná zbraň proti nim je z mědi. Ze záhonu je vyžene opravdu raz dva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z největších nepřátel zahradníků jsou slimáci. Tito nechtění návštěvníci dokáží zpustošit celou zahradu, obzvlášť panuje-li deštivé počasí, za kterého se cítí jako ryby ve vodě. Největší problémy pěstitelům dělá invazní plzák španělský, který k nám přicestoval z Pyrenejského poloostrova. Přirozených nepřátel slimáka se u nás vyskytuje jen poskrovnu, tudíž boj proti nenasytnému návštěvníkovi zůstává na pěstitelích.

Slimáci jsou noční ptáci

Přistihnout slimáka při činu není nic jednoduchého, neboť škodí hlavně večer a v noci. Během dne se schovává na vlhkých a stinných místech. To, že si u vás dělají hostinu, poznáte jednoduše – zanechávají po sobě slizkou stopu, na větších listech vykoušou nepravidelné díry a menší rostliny jsou za noc schopni spořádat celé. Nejraději si pochutnávají na křehkých salátech, zelí nebo jahodách, ale nepohrdnou ani květinami, jako jsou afrikány nebo léčivá lichořeřišnice.

Škodící plže zastaví měď

Proti slimákům lze zakoupit celou řadu přípravků, které je dokážou zahubit. Nejste-li však příznivcem chemie, existuje pro vás ještě jedno řešení. Slimáky nezahubí, ale odstraší měď. Stačí kolem rostlin dokola omotat měděný drátek nebo zakoupit samolepicí měděnou pásku, kterou natáhnete podél záhonů. Dbejte na to, abyste omylem ani kousek nezasypali, slimáci by toho okamžitě využili. Není zcela jisté, proč se slimáci mědi vyhýbají, pravděpodobně jim však tento kov dokáže uštědřit lehký elektrický šok.

Jak na slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní zbraně proti slimákům

Nemáte-li po ruce měděnou pásku nebo ji nechcete kupovat, můžete vyzkoušet řadu jiných triků. Kolem ohrožených sazenic vytvořte bariéru z mleté kávy nebo rozdrcených vaječných skořápek. Vrstva musí být dostatečně silná, takže ji budete muset pravidelně doplňovat. Za vyzkoušení stojí i past na slimáky – miska s trochou piva nebo citrusová slupka. To plže přiláká a vy je poté můžete odnést daleko od zahrady nebo zlikvidovat. A ceněna je i ruční práce – někteří ze zahradníků na ně neváhají počkat do pozdních hodin, kdy je sbírají za svitu baterky.

Tipy, jak se vypořádat se slimáky přírodní cestou.

Jak bojujete se slimáky v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články