Vaječné skořápky nevyhazovat, rajčata a okurky se za ně odvděčí krásnou úrodou

Pro většinu lidí jsou odpadem, pro zahradníky však mají cenu zlata. Vaječné skořápky najdou v zahradě spoustu uplatnění.

i Zdroj fotografie: Judgesfloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vejce jsou superpotravinou, která se dá využít mnoha způsoby. To neplatí jen pro dietní bílek a živinami nabitý žloutek, ale i pro vaječné skořápky, které většina lidí vyhodí do koše. Neocení je sice váš žaludek, zato vaše zahrada rozhodně ano. Obohatí totiž půdu o potřebný vápník, posílí rostoucí sazenice a ochrání plodiny před škůdci. Zjistěte, jak tento zdánlivý odpad v zahradě efektivně využít a ušetřit tak peníze za speciální hnojiva a přípravky.

Vaječné skořápky jako zdroj živin

Spousta rostlin – mezi nimi fazole, rajčata a papriky – potřebuje ke zdárnému vývoji dostatek vápníku. Toho obsahují vaječné skořápky spoustu, což z nich činí dokonalé hnojivo. Využít je můžete několika způsoby. Před samotným přesazováním rajčat či paprik nasypte trochu prášku z rozdrcených skořápek do připravených jamek. Vyrobit si můžete i tekuté hnojivo – stačí skořápky nechat po několik dní louhovat v konvici s dešťovou vodou. V obou případech platí, že před použitím musí být skořápky pečlivě umyté a usušené.

Rozložitelné květináčky zcela zadarmo

Ve skořápkách si můžete předpěstovávat mladé rostlinky. Získáte tak rozložitelné květináče zcela zadarmo. Vaječné skořápky pečlivě omyjte a nechte uschnout. Poté je umístěte do kartonu na vajíčka a každou skořápku vyplňte substrátem na klíčení. Zasejte vybraná semínka, opatrně zalijte a nechte klíčit na světlém místě. Klíčící rostlinky si ze skořápek budou brát potřebné živiny. Když přijde čas na přesazování, rostlinku již nemusíte vyndávat, ale zasadíte ji do půdy i s vajíčkem. To však pro jistotu zespodu naklepněte.

Vaječné skořápky jako květináčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Vaječné skořápky jako bariéra proti slimákům

Slimáci jsou noční můrou většiny zahradníků. Jedním z přírodních způsobů, jak se slimáky bojovat, je za pomoci skořápek. Ty rozsypané okolo rostlin vytvoří bariéru, přes kterou se nezvaní hosté jen tak nedostanou. Skořápky je třeba rozdrtit na malé kousky, vrstva samotná pak musí být dostatečně silná a bez mezer, kterými by škůdci mohli proklouznout. Skořápky v dostatečném množství udrží v uctivé vzdálenosti i srnce, kterým vadí zápach vajec. Zahradě s vaječnými skořápkami se tak vyhnou obloukem.

Sedm nápadů, jak využít vaječné skořápky v zahradě

Jak využíváte ve své zahradě vaječné skořápky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články