Fígl usnadňující zahradnický život: Snadnější jarní výsadbu zařídí roličky toaletního papíru

Jaro se nese ve znamení přípravných prací na novou sezónu a velké výsadby. Některé rostliny je potřeba v teplém prostředí předpěstovat. K tomu vám může pomoci tento trik.

Sazenice v ruličce i Zdroj fotografie: Schekinov Alexey Victorovich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nemusíte být zkušeným zahradníkem, abyste si mohli vypěstovat vlastní úrodu ovoce nebo zeleniny. Stačí vám pořádná dávka vášně, kreativity, spousta trpělivosti a hlavně energie a tvrdé práce. V sezóně však následně můžete sklízet plody svého úsilí a téměř nic nechutná tak dobře, jako vlastnoručně vypěstovaná úroda. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a použijte k vysévání semen role toaletního papíru.

Jak použít role toaletního papíru

Pokud se i ve vaší domácnosti hromadí ruličky toaletního papíru, které většinou každý zapomene vyhodit, můžete pro ně najít vynikající využití. Milovníci recyklace si tento způsob jarního výsevu semen jistě zamilují. Jediné, co budete pro pěstování sazenic potřebovat jsou nůžky, lžíce, již zmíněné ruličky, úrodnou půdu a semena rostlin, která chcete předpěstovat.

Výsev semen do role 

Než se pustíte do samotného pěstování, je potřeba ruličky upravit. Na jedné straně nastřihněte 4 zářezy a přehněte je dovnitř, abyste vytvořili dno. Takto vytvoříte originální biologicky odbouratelný květináč. Postup zopakujte i se zbylými ruličkami, dokud nebudete mít všechny takto upravené.

Sazenice v ruličce iZdroj fotografie: Depositphotos

Naplňte role substrátem

Jakmile máte malé květináče vyrobené, naplňte je pomocí lžíce úrodnou zeminou speciálně určenou pro růst mladých sazenic. Naplněné ruličky umístěte na plech nebo podtácek, aby vám voda při zalévání neodtékala. Špejlí nebo párátkem doprostřed zeminy vyhlubte díru, do které připravené semínko zasadíte. Některá semena můžete sázet po více kusech. Zasazené semínko přikryjte tenkou vrstvou půdy a postříkejte trochou vody.

Jak sazenice přesadit do záhonů

Jakmile jsou mladé sazenice dostatečně vzrostlé a venkovní teploty jsou ideální, můžete se pustit do velmi snadného přesazování. Vyberte pro své rostliny ideální místo a vykopejte v záhonu díru, do které pohodlně celou ruličku vložíte. Tento trik vám nejen usnadní práci s přesazováním, ale také ochráníte slabé kořeny sazenic před poškozením.

Pěstební stan pro pěstování sazenic ve sklepě

Jaké metody k pěstování sazenic používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články