Vánoční zahrada jako z amerických filmů: K vytvoření pohádkové atmosféry stačí dodržet pár nenáročných kroků

K vánocům patří kromě stromečku a cukroví také patřičná výzdoba domu a zahrady. Pospolu pak tvoří tu pravou vánoční atmosféru.  

 

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vyzdobit dům patří k tradičním vánočním povinnostem. Někdo sází jen na obyčejnou a nenápadnou výzdobu oken, jiní preferují majestátní blikající výzdobu s pohyblivým Santa Klausem a létajícími soby. Ať už preferujete jakýkoliv druh výzdoby, důležité je, aby vás práce s ní bavila, a hlavně aby se líbila. Při příchodu domů na vás i vaše návštěvy dýchne kouzelná vánoční atmosféra, díky které zapomenete na všední starosti, a budete si užívat klidu a pohody vánočních svátků.  

Klasická vánoční světýlka rozjasní všední den 

Zahradní stromy omotané blikajícími světýlky vykouzlí úsměv nejen na dětských tvářích. Instalovat je lze také nad dveře, živé ploty, nebo rozsvítit chodník podél společné cesty a udělat tak radost všem sousedům. Možností je nepočítaně a zapojit do výzdoby se mohou všichni členové rodiny. Určitě si užijete spoustu legrace. Dobrým nápadem je využít pro ovládání světýlek zásuvný časovač, na kterém je nastaveno, kdy se mají světýlka zapnout, a hlavně kdy vypnout. Předejdete tak možným nehodám ve vaší nepřítomnosti.  

Vánoční věnec je další hojně využívaná sváteční dekorace. Již v době starověkého Říma si lidé zdobili vstupní dveře věnci, jako symbol vítězství. Dnes jsou v prodeji nejen klasické kulaté tvary věnců, ale také obdélníkové, či dokonce věnce ve tvaru hvězdy a kříže. Můžete si pořídit vlastní rám a zhotovit si kompletně celý věnec doma sami. K ozdobě se používají nejlépe sezónní plody, šišky, nepadavá jedle, nebo třeba sušená jablka. Fantazii se určitě meze nekladou.  

iZdroj fotografie: Pexels

Kdy je brzy a kdy už pozdě

Zdobit se můžou zahrady, i předzahrádky, terasy i verandy. Osvícená lavička na zasněžené zahradě vypadá velmi efektivně a přímo vybízí k tvorbě vánoční rodinné fotografie. Využít se pak dá téměř všechno. Proč neudělat Santovi sáně za zahradního kolečka, malého skřítka z konve na zalévání, nebo ozdobit staré lyže a zútulnit tak předzahrádku. Vše může působit jako dekorace a navodit tak příjemnou vánoční atmosféru.  

V naších krajích se za ideální dobu pro tvorbu vánoční výzdoby považuje první adventní neděle. I když z některých obchodů slyšíte vánoční koledy už začátkem listopadu, je dobré nenechat se strhnout a s výzdobou vyčkat. Dekorace časem zevšední, nebo zoškliví a proč se na Štědrý den těšit z již opadaného věnce a oprýskaného Ježíška v jesličkách. Po skončení svátků a v zajmu zachování sousedské pohody je zvykem se s výzdobou rozloučit a zazimovat ji na svátek Tří králů, tedy 6. ledna.  

Jak zdobíte vy svá obydlí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články