Vyrobte si vlastní vánoční stromek: Pár větviček s jehličím, kus drátu a výsledkem je dekorace, která předčí očekávání

Pokud máte rádi neobvykle vánoční dekorace, zkuste si jednu vyrobit sami. Potřebujete jen zbytky jehličí a menší květináč.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Originální vánoční dekorace nemusíte kupovat v supermarketu nebo na vánočních trzích. Pokud víte, jak na to, můžete si je snadno vyrobit i sami. A to i z odpadu, který byste jinak k tvorbě svátečních dekorací nikdy nepoužili. Na mysli máme především smrkové větve – ty obvykle opadávají, ovšem pokud jim poskytnete to správné zázemí, nestane se vám to. Musíte jim jen zajistit dostatek vláhy, a o to se postará například květináč naplněný vhodnou zeminou.

Uvažte si vlastní vánoční stromeček

Na základ této dekorace budete potřebovat větve. Jejich velikost volte podle toho, jak velkou chcete mít výslednou dekoraci. Můžete samozřejmě navázat za sebe několik menších větviček, ovšem výsledek pak nebude tak trvanlivý, jak byste nejspíš chtěli. Pokud totiž nebudou do květináče zasahovat všechny konce větví, nebudou nasávat vlhkost. A díky tomu vaše dekorace vydrží mnohem kratší dobu, než byste čekali.

Podle velikosti květináče budete potřebovat 10 až 20 opravdu velkých větví. V květináči musí být zapíchány opravdu nahusto. Rozložte je co nejrovnoměrněji. Jakmile to budete mít, vezměte si do ruky drát. S jeho pomoci zformujte větvičky do tvaru kuželu, to je váš nový vánoční stromek, který můžete nyní vyzdobit podle své fantazie. Nemusí být ovšem špičatý, jak jste u běžných vánočních dekorací zvyklí. Naopak, s pomocí drátku ho můžete ohnout do libovolného úhlu – jen se snažte nepolámat větvičky.

Fantastický vánoční stromeček ze zahradních zbytků, který dlouho vydrží iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Při vytváření vánočního stromečku musíte především dát pozor na práci s drátem. Nesmíte ho příliš utahovat, jinak větvičky polámete a výsledek nebude nijak pěkný. A až drát finálně omotáte, snažte se jehličí ještě trochu načechrat, aby celý finální výrobek vypadal přirozeněji. Nezapomeňte se také ujistit o tom, že všechny větvičky jsou stále pevně zastrčeny v substrátu, jinak nebudou moci nasávat vodu a trvanlivost vaší dekorace bude jen velmi krátká.

Jak vánoční stromek dozdobit

Nyní už jen zbývá vánoční stromek perfektně dozdobit. K tomu vám postačí několik libovolných ozdob a tavná pistole. Nemusíte se bát, že bude mít horké lepidlo na vitalitu jehličí nějaký negativní vliv. Ve skutečnosti mu vůbec neublíží. Jako dekoraci můžete vybrat jakékoli ozdoby, které se vám zalíbí – fantazii se v tomto ohledu rozhodně meze nekladou.

Jak se o vánoční stromek starat

Zbývá ještě poslední důležitá věc – svůj vánoční stromek ze zbytků musíte udržet v perfektní kondici po celé svátky. To znamená, že nesmíte zapomenout na zálivku. Ovšem jehličnatým větvím nesvědčí ani přemíra vody. Musíte tedy dbát na to, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale zároveň nikdy ne přemokřený. Svou živou dekoraci pak rovněž neumísťujte blízko zdrojů tepla – například k topení. Pokud tohle všechno dodržíte, vydrží vám stejně dlouho, jako běžný vánoční stromeček – tedy do svátku Tří králů a možná i déle.

K výrobě opravdu originální dekorace vám budou stačit jen zbytky jehličí a trochu větší květináč

Jaké živé dekorace vytváříte na Vánoce vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články