Zápach zmizí téměř okamžitě: Letitý problém, který se pojí s každým vysavačem, vyřeší maličký kousek vaty

Vysavač se k úklidu domácnosti obvykle používá několikrát do týdne. To však na jeho stavu zanechává následky. Pomůže vata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / SecretName / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vysavač je nezbytným pomocníkem v každé domácnosti. A protože je tak často využíván, může se velmi rychle zanést a přestat fungovat. Ovšem mnohdy je velmi nepříjemný i zápach, který se z něho šíří. Abyste se však s těmito problémy nemuseli potýkat, stačí si vzít k ruce například kousek obyčejné vaty nebo odličovacího tamponku. Ten dokáže totéž, co mnohé drahé čističe nebo jiné profesionální výrobky určené k údržbě tohoto spotřebiče

Jak na zápach ve vysavači

Pokud vysavač zapnete a bytem se začne šířit nepříjemný odér, pak byste rozhodně měli vědět, že nejde o jeho běžnou vlastnost. I když si tuto nepříjemnost s používáním vysavače často spojujeme, rozhodně nejde o nic přirozeného Naopak. Za vznik tohoto zápachu mohou usazené plísně a bakterie, které se v jeho útrobách množí.

A tomu je rozhodně třeba předejít – a to nejenom kvůli onomu zápachu, ale především ze zdravotního hlediska. Pro začátek je proto potřeba vysavač řádně vyčistit. Záleží ovšem na tom, jaký typ doma máte. Jinak se totiž čistí vysavač sáčkový a jinak ten, který již žádný pytel nebo pytlík ve svých útrobách nepotřebuje. A jak tedy u jednotlivých modelů postupovat?

Vložení vaty do vysavače představuje řešení iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit bezsáčkový vysavač

Nejprve vyjměte a vyčistěte nádobu určenou pro zachytávání nečistot. Dobře ji opláchněte, a poté dobře osušte zvenčí i zevnitř. Než ji vrátíte zpět do vysavače, tak musí být zcela suchá. Následně si vezměte do parády filtr. Ten je třeba omýt (měla by vám bohatě postačit čistá voda), opět je třeba ho dobře vysušit a vrátit na místo. Tento krok obnoví jeho lapací schopnosti a vám tak nebude po místnostech polétávat tak velké množství jemného prachu.

Podívejte se i na kartáč na hubici vašeho přístroje a odstraňte z něj všechny vlasy a další nečistoty. Pokud to jinak nepůjde, použijte nůžky. Nakonec můžete ještě celý přístroj ovonět a zároveň dezinfikovat. Použijte kousek papíru nebo vatový tampon a na ten kápněte éterický olej. Vše jednoduše vysajte. Vůně se rozloží ve vysavači rovnoměrně a při jeho používání se bude zároveň i příjemně rozšiřovat po okolí.

Vložení vaty do vysavače představuje řešení iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit sáčkový vysavač

Vyjměte sáček a vyhoďte ho, i kdyby byl zcela čistý. Poté dobře vymyjte vnitřek vysavače jarovou vodou. Vše opláchněte opravdu důkladně, abyste ze všech částí odstranili všechny možné stopy pěny. Poté nechte vysavač dokonale vyschnout. Mezitím se věnujte filtrům. Dobře je omyjte nebo v případě potřeby dočistěte třeba měkkým zubním kartáčkem. Tím spolehlivě odstraníte i tu nejodolnější špínu.

Opět nechte vše dobře vyschnout. Přímo na filtr můžete také kápnout jednu nebo dvě kapky libovolného esenciálního oleje. Ten se postará o absorbování pachů, a zároveň vysavač hezky provoní. U starších modelů může pomoci i vysávání trochy jedlé sody, která zabrání opětovné tvorbě pachů v chvíli, kdy vysavač leží jen tak nevyužitý ve skříni. I tentokrát však můžete vysát rovněž papír nebo tampon s esenciálním olejem.

Jak se o údržbu svého vysavače staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články