Ověřte si, zda svou vanu čistíte správně. Tuto chybu dělá většina lidí a kvůli ní je celý postup neúčinný

                   

Zamyslete se nad tím, jak běžně čistíte svou vanu. Také ji jednoduše přestříkáte dezinfekčním prostředkem, který necháte 5 minut působit a poté ho jednoduše opláchnete? Pak věřte, že v takovém případě je vana čistá pouze na pohled, ovšem o žádný účinný postup se rozhodně nejedná. Jak tedy správně postupovat?

Při čištění vany pomůže jedlá soda

Výše zmíněný postup sice na první pohled vypadá účinně, ale ve skutečnosti jen „jemně klouže po povrchu“. A to doslova. Abyste z vany odstranili škodlivé bakterie, budete muset nasadit o něco těžší kalibr. To ovšem neznamená, že se musíte vydat do obchodu pro nějakou silnou chemii. Domácí prostředky jsou stejně účinné.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Mezi ty nejlepší patří obyčejná jedlá soda. A jak ji použít? Vanu nejdříve navlhčete a poté ji hojně posypte jedlou sodou. V obchodech stojí doslova pár korun, takže se nemusíte bát, že vás takovéto čištění bude stát příliš mnoho peněz. Nechte ji pět minut působit. Mezitím třeba umyjte umyvadlo nebo vyměňte ručníky. A co si počít dál?

Bakterie odstraníte díky jemnému kartáči

Vezměte si k ruce nylonový kartáč s jemnými štětinkami. Ne, houbička na nádobí opravdu stačit nebude, nedokáže se totiž dostat do malých spár a škvír. Kartáčem jednoduše přejeďte celý povrch vany a nebojte se pořádně přitlačit. Na závěr sodu jen opláchněte teplou vodou a máte hotovo. Žádný dezinfekční prostředek potřebovat nebudete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody jedlé sody v koupelně

Tato běžná kuchyňská ingredience vás nejenom skvěle zbaví bakterií, ale také povrch vany perfektně vybělí. Můžete ji tedy použít i na umyvadlo a další sanitární keramiku. Pokud je znečištění opravdu silné, doporučujeme ji smíchat ještě s octem a vytvořit pastu, kterou necháte na zašpiněných místech několik minut působit.

Poté stačí vše opláchnout vodou. Po smíchání s citronovou šťávou navíc získáte i účinný čistič, který lze použít na jakékoliv povrchy, a to nejenom v koupelně. Stačí tuto směs přelít do postřikovače, aplikovat ji na znečištěná místa a po několika minutách opláchnout. Budete překvapeni, jak je tento domácí čisticí prostředek účinný.

Vyzkoušíte také čištění vany jedlou sodou, nebo už máte své osvědčené metody?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články