Vejce potřete olejem, v lednici pak vydrží skladované mnohem déle

Olej na skořápce vejce velmi účinně brání vniknutí vzduchu, což může snížit riziko kontaminace a zpomalit proces vysychání obsahu.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vejce jsou jednou z nejzákladnějších a nejvšestrannějších potravin, které lze najít v každé kuchyni. Jsou nejen výživná, ale také slouží jako klíčová složka v mnoha receptech. Správné skladování vajec je tedy zásadní nejen pro zachování jejich čerstvosti, ale také pro minimalizaci rizika vzniku zbytečného potravinového odpadu. Jedním ze zajímavých způsobů, jak prodloužit trvanlivost vajec, je podle webu iReceptář potření jejich skořápky tenkou vrstvou rostlinného oleje.

Proč mazat vejce olejem

Skořápka vejce je porézní a umožňuje tak průchod vzduchu a mikroorganismů. Při kontaktu s olejem se vytvoří tenký ochranný film, který zabraňuje pronikání vzduchu a bakterií dovnitř vejce. Tento proces napodobuje přirozenou ochrannou vrstvu vejce, která na něm bývá přirozeně přítomna, ale při časté manipulaci nebo mytí se rychle otírá. „Oleje postačí jen velmi tenká vrstva, stačí jakýkoli rostlinný,“ radí čtenářka Mirka K. z Libčan.

Jak správně vejce skladovat

Vejce by měla být skladována v chladničce, protože teploty nižší než 10 stupňů Celsia zpomalují růst bakterií a prodlužují trvanlivost vajec, jak radí web Receptovník. Ačkoliv mnoho lednic má speciální přihrádky pro skladování vajec ve dveřích, ve skutečnosti je mnohem lepší je umístit na police uvnitř chladničky, kde teplota zůstává stabilnější. Skladování vajec v jejich původním kartonovém obalu také pomáhá udržet je čistá a chrání je před pachy z ostatních potravin.

3 zlatá pravidla pro přivedení vařených vajec k dokonalosti. Je libo natvrdo, nahniličko nebo naměkko?

Jak dlouho vejce vydrží

Bez chlazení mohou vejce vydržet asi tři týdny, pokud jsou skladována při teplotě nižší než 10 stupňů. Ve chladničce na dveřích vydrží přibližně měsíc, zatímco ve vnitřní části chladničky mohou být dobrá až tři měsíce. Potřením olejem můžete tuto dobu ještě prodloužit.

Pokud chcete vejce skladovat co nejdéle, měli byste je ovšem také uložit špicí dolů, což pomůže udržet vnitřní obsah na místě a zabrání výparu vlhkosti skrz porézní skořápku. Důležité je také udržovat teplotu v lednici na správné úrovni, aby se zamezilo rychlému zhoršení kvality vajec. Rozhodně tak dovnitř neukládejte třeba teplá jídla. A jak poznat, zda jsou vejce ještě v pořádku? O tom psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Potření vajec olejem může pomoci prodloužit jejich trvanlivost. Olej vytvoří ochranný film kolem skořápky a brání vniknutí vzduchu. iZdroj fotografie: Pixabay
Potření vajec olejem může pomoci prodloužit jejich trvanlivost. Olej vytvoří ochranný film kolem skořápky a brání vniknutí vzduchu

Alternativní metody skladování vajec

Mimo skladování v chladničce existují i další metody, jak uchovat vejce po delší dobu. Jednou z nich je zmrazení. Vajíčka bez skořápky lze mrazit v jednoduchém tvořítku na led nebo nalít do igelitového sáčku nebo plastové krabičky a uzavřít. Myslete však na to, že při zmrazení se objem vejce zvětší, takže je důležité ponechat v nádobě dostatek prostoru. O tom jsem se sama už přesvědčila, a od té doby si dávám opravdu pozor.

Zajímavé mýty a fakta o vejcích

Jaké jsou vaše triky pro dlouhodobé skladování vajec?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články