Velká i malá plemena psů, která se do toho umí obout při chránění domu, bytu a zahrady

                   

Bývá nepsaným pravidlem, že nejvíce respektu si u svého okolí vyslouží mohutná psí plemena, z nichž zkrátka sálá ráznost na první pohled. Ovšem mnohem více záleží na povaze konkrétního psího plemene. Právě proto nemusí být maximální velikost vždy výhrou v loterii. Skvělou službu vám totiž udělá i psík, kterému stačí ke spokojenosti malá zahrada.

Velcí mazli, kteří lupiče rozhodně nevyděsí

Ale pojďme se nejdříve podívat na první kategorii psů. Jde o ideální společníky, parťáky do nepohody i pro děti. Přes plot (i u vás doma) ochotně uvítají každého souseda, a přitom vypadají opravdu mohutně. O kterých plemenech mluvíme? Labrador, retrívr či novofundlandský pes. Ti jsou zkrátka příliš mírumilovní na to, abyste z nich vycvičili hlídače.

iZdroj fotografie: Unsplash

Osvědčení hlídači, kteří to mají zkrátka v krvi

Sem patří zcela jednoznačně třeba němečtí ovčáci. V naší krajině mají jako hlídači dlouhou tradici, osvědčují se totiž i jako oddaní a učenliví členové rodiny, vhodní při dobrém výcviku i k dětem. Lze je dokonce sblížit i s ostatními chlupatými členy domácnosti (kočkami, hlodavci atp.). Nepleťte si je však s belgickým ovčákem. To je opravdu ostrý pes, vhodný hlavně pro profesionální službu.

Pro jeho výcvik musíte mít dostatečné znalosti a především autoritu. Přirozenou autoritu, abychom byli přesní. A určitě nic nezkazíte ani navštěvováním profesionálně vedených kurzů. A do stejného soudku patří i dobrmani. Vyžadují pevnou ruku a ochotu dotahovat věci do konce. Musíte být důslední, přitom ale ne přespříliš přísní. To by se vám v konečném důsledku opravdu nevyplatilo.

iZdroj fotografie: Unsplash

Důslednost na prvním místě

Pokud se rozhodnete vsadit právě na některé z hlídacích plemen, vyčleňte si na jeho výcvik dostatek času. Špatně zvládnutý pes se totiž může stát hrozbou pro vaše sousedy, návštěvy i ostatní domácí zvířectvo. V případě belgických ovčáků nebo dobrmanů může dokonce situace dojít tak daleko, že se jich budou bát nejenom potenciální lupiči, ale i vy.

Kapesní hlídači, kteří se do toho umí obout

Je však třeba se podívat i do jiné části spektra. Dobrý ochránce se totiž vždy nemusí pyšnit rozměry dobrmana, naopak. Stačí si vzpomenout na věrné a spolehlivé myslivecké psy, kteří také umí být pořádně ostří. Dobrým příkladem je Jack Russell teriér nebo foxteriéři. Jde o ostražitá plemena, která na vše podezřelé upozorňují úporným štěkotem. Ani oni se však neobejdou bez pečlivého výcviku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články