Velká i malá plemena psů, která se do toho umí obout při chránění domu, bytu a zahrady

Potřebujete čtyřnohého parťáka, který vás spolehlivě ochrání před všemi nevyžádanými návštěvami? Poradíme vám, kteří psi budou ti praví.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Bývá nepsaným pravidlem, že nejvíce respektu si u svého okolí vyslouží mohutná psí plemena, z nichž zkrátka sálá ráznost na první pohled. Ovšem mnohem více záleží na povaze konkrétního psího plemene. Právě proto nemusí být maximální velikost vždy výhrou v loterii. Skvělou službu vám totiž udělá i psík, kterému stačí ke spokojenosti malá zahrada.

Velcí mazli, kteří lupiče rozhodně nevyděsí

Ale pojďme se nejdříve podívat na první kategorii psů. Jde o ideální společníky, parťáky do nepohody i pro děti. Přes plot (i u vás doma) ochotně uvítají každého souseda, a přitom vypadají opravdu mohutně. O kterých plemenech mluvíme? Labrador, retrívr či novofundlandský pes. Ti jsou zkrátka příliš mírumilovní na to, abyste z nich vycvičili hlídače.

Zdroj fotografie: Unsplash

Osvědčení hlídači, kteří to mají zkrátka v krvi

Sem patří zcela jednoznačně třeba němečtí ovčáci. V naší krajině mají jako hlídači dlouhou tradici, osvědčují se totiž i jako oddaní a učenliví členové rodiny, vhodní při dobrém výcviku i k dětem. Lze je dokonce sblížit i s ostatními chlupatými členy domácnosti (kočkami, hlodavci atp.). Nepleťte si je však s belgickým ovčákem. To je opravdu ostrý pes, vhodný hlavně pro profesionální službu.

Pro jeho výcvik musíte mít dostatečné znalosti a především autoritu. Přirozenou autoritu, abychom byli přesní. A určitě nic nezkazíte ani navštěvováním profesionálně vedených kurzů. A do stejného soudku patří i dobrmani. Vyžadují pevnou ruku a ochotu dotahovat věci do konce. Musíte být důslední, přitom ale ne přespříliš přísní. To by se vám v konečném důsledku opravdu nevyplatilo.

Zdroj fotografie: Unsplash

Důslednost na prvním místě

Pokud se rozhodnete vsadit právě na některé z hlídacích plemen, vyčleňte si na jeho výcvik dostatek času. Špatně zvládnutý pes se totiž může stát hrozbou pro vaše sousedy, návštěvy i ostatní domácí zvířectvo. V případě belgických ovčáků nebo dobrmanů může dokonce situace dojít tak daleko, že se jich budou bát nejenom potenciální lupiči, ale i vy.

Kapesní hlídači, kteří se do toho umí obout

Je však třeba se podívat i do jiné části spektra. Dobrý ochránce se totiž vždy nemusí pyšnit rozměry dobrmana, naopak. Stačí si vzpomenout na věrné a spolehlivé myslivecké psy, kteří také umí být pořádně ostří. Dobrým příkladem je Jack Russell teriér nebo foxteriéři. Jde o ostražitá plemena, která na vše podezřelé upozorňují úporným štěkotem. Ani oni se však neobejdou bez pečlivého výcviku.