Úroda jahod se letos bude sbírat ve velkých kýblech, stačí hnojit droždím

Písek pomáhá zlepšit drenáž a udržuje půdu volnější, zatímco rašelina může zlepšit retenci vody a strukturu. A pomůže i droždí.

Vysoký výnos jahod je na dosah i Zdroj fotografie: Plant Chicago / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
                   

Základem pěstování jahod ze semen je správná půdní směs. A právě zde se do hry zapojuje písek a rašelina, které vytvářejí prostředí s dobrým odvodněním a bohaté na organické látky. Ideální směs – harmonická trojice odvodněné půdy, písku a rašeliny v poměru 2:1:1 – představuje perfektní základ pro záhon, na němž se semena jahod jistojistě ujmou. Tato směs zajišťuje semenům přístup k vláze bez rizika přemokření, podporuje zdravý vývoj kořenů, a nakonec i bohatou úrodu.

Výsev semen a jak na něj

Zásadní je výsev semen mezi koncem února a začátkem března. Načasování je důležité; opožděný výsev totiž může neúměrně posunout sklizeň (a to by byla škoda, podle webu iPrima totiž jahody obsahují opravdu mnoho cenných látek). Květináče předtím dezinfikujte roztokem manganistanu draselného. Vyhnete se tak výskytu různých chorob v čele s obávanými plísněmi.

Klíčení a péče o semena

Přikrývání semen zeminou není nutné; postačí lehké zamlžení vodou a přikrytí fólií pro udržení vlhkosti. První známky života – jemné klíčky prorážející půdu – se objeví během 15 až 20 dnů, alespoň podle mých zkušeností. Vše záleží na teplotě prostředí a vlhkosti.

Pamatujte si také, že jahody jsou milovníky slunce a ke svému růstu potřebují alespoň 10 hodin světla denně. Doporučuji proto umístěním sazenic na okenní parapet nebo pod pěstební světla. Avšak jakmile se objeví první pravé listy, stává se rozhodujícím aspektem péče zalévání. Tyto první listy jsou zároveň i znamením, že rostliny jsou připraveny zahájit pomalý proces otužování, který je připraví na vstup do vnějšího světa.

Co s jahodníkem po sklizni: Klíčové pro dobrou úrodu v příštím roce je prostříhávání

Otužování a přesazování

Otužování se podobá tomu, když se dítě učí samostatně pohybovat ve světě. Postupné vystavování sazenic venkovnímu prostředí je připravuje na to, aby byly schopny odolávat přírodním vlivům. Toto období aklimatizace je před závěrečným aktem přesazení do zahrady opravdu klíčové. A kdy k tomuto kroku přistoupit? Nejlépe v polovině května až začátkem června, kdy se bude teplota půdy pohybovat okolo 15 °C. Sazenice jahod vysazujte ve vzdálenosti 30 cm od sebe, aby mohly dostatečně růst,“ radí pan Jiří N. z Dobré.

Pěstování jahod ze semen vyžaduje správnou přípravu půdy a péči. Jedině tak se budete moci brzy těšit z opravdu bohaté úrody. iZdroj fotografie: Freepik
Pěstování jahod ze semen vyžaduje správnou přípravu půdy a péči. Jedině tak se budete moci brzy těšit z opravdu bohaté úrody

Na co si dát pozor

Vždy doporučujeme pěstovat více než jeden typ jahodníku – právě diverzifikace odrůd totiž může podle webu ZahrádkářskáPoradna prodloužit období sklizně prakticky na všechny teplé měsíce roku, což na zahradě zcela jistě oceníte. A jak na hnojení? Vsadit můžete třeba na popelnou zálivku, na kterou Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit. Pro ty nejmenší sazenice se ovšem ještě lépe hodí droždí. 1 lžičku toho sušeného rozmíchejte v 5 litrech vody, přidejte lžičku cukru a nechte 2 hodiny odstát. Hotové hnojivo dodá mladým rostlinkám živiny i nezbytnou energii.

Jak se o své jahody staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články