Cibulové lupky jsou doslova pokladnicí cenných látek. Pokud je použijete jako hnojivo pro sazenice, budete příjemně překvapeni.
Při péči o mladé rostlinky obvykle saháme po různých pomocnících z obchodu. Ovšem sazenice všeho druhu lze vyživit mnohem přírodněji. Web iReceptář v tomto ohledu radí cibulové lupky – respektive výživný nálev z nich používaný jako zálivku.
Jak hnojit sazenice cibulí
A jak na to? Nejprve si připravte cibulový nálev. K tomu vložte slupky z 6 až 8 cibulí do zavařovací sklenice, zalijte litrem horké vody a přikryjte pokličkou. Nechte jeden den odpočívat. Cibule je pro sazenice velmi vhodná, protože látka allicin, kterou obsahuje, je přírodní antibiotikum. Dále v ní najdete i vitamíny C, D, E, B6, B12, riboflavin, niacin, železo, karoten a thiamin.
A také velké množství zinku, síry, draslíku, vápníku, sodíku, mědi, fosforu hořčíku, jódu a manganu. Jakmile uplyne stanovený čas, tak roztok sceďte a nalijte do něj 1 polévkovou lžíci síranu draselného. Nakonec hnojivo nařeďte na objem 10 litrů a ráno zalijte všechny sazeničky. Před přesazením do volné půdy je takto stačí pohnojit jen jednou. Rychle se doslova naboostují živinami a potěší vás dobrou úrodou. Znovu je pohnojte až po přesazení na záhon (a to nejlépe každý měsíc), jak radí web MagazínDoma.
Další tipy pro péči o sazenice
Nemáte doma dost slupek? Pak vsaďte na starý zahrádkářský recept, který zařídí maximální úrodu, o kterém psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno. Ovšem kromě hnojení je třeba se u sazenic soustředit i na další aspekty péče. Pro začátek jim zajistěte dostatek slunečního světla. „Teplomilné zelenině se daří na plném slunci, proto jí dopřejte alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně,“ radí paní Jana K. z Hrůzova.
A myslete také na správné zalévání: Sazeničky vyžadují stálou vlhkost, pokud přeschnou, pak se z toho vzpamatovávají jen těžko. Zalévejte je pravidelně a vydatně, a to vodou s teplotou okolního prostředí. Ta chladná přímo z vodovodu rozhodně není vhodná, jak jsem se už sama několikrát přesvědčila – křehké rostlinky totiž mohou dostat tepelný šok.