Sousedé budou závidět, velké maliny zařídí dusičnan amonný

Rozumným používáním dusičnanu amonného v kombinaci s ekologickými postupy lze dosáhnout opravdu vysoké úrody malin.

Maliník zaplodí jako nikdy, pod keř stačí naházet banánové slupky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

K tomu aby vám zahradu zdobilo velké a chutné ovoce, není třeba příliš velké námahy. Někdy stačí vsadit na osvědčené pomocníky a výsledky se dostaví prakticky samy. V případě malin je oním osvědčeným záchranným lanem dusičnan amonný, jak radí web RadyNaVšechno.

Dusičnan amonný jako hnojivo

Dusičnan amonný je vysoce účinný výživný přípravek na bázi dusíku, který se v moderním zemědělství využívá opravdu hojně. To však neznamená, že se hodí jen pro velká pole – naopak, profitovat z něj mohou i zahrádkáři. Obsahuje totiž přibližně 34 % dusíku, který je pro rostliny snadno dostupný jak v amonné, tak v dusičnanové formě. Dvojí dostupnost dusíku umožňuje rostlinám rychle přijímat živiny prakticky za jakýchkoliv podmínek, což konkrétně u malin (a nejen u nich) podporuje rychlejší růst a vyšší výnosy.

Použití a výhody pro pěstování malin

Dusičnan amonný poskytuje při aplikaci do malinových porostů rychlou dávku dusíku. To má pro maliny, které bývají v období zrání plodů na živiny velmi náročné, opravdu zásadní význam. Toto hnojivo je prospěšné zejména v raných fázích vývoje plodů – takže pokud máte keře, které už odplodily a pomalu se chystají na další (tentokrát podzimní) kolo, bude pro ně dusičnan amonný tím pravým pomocníkem.

Co s malinami na podzim: Vsaďte především na jejich důkladné prořezání

Chytrá péče o remontantní maliny dbá na řez i výživu. Tímto způsobem získáte dvě sklizně za sezónu

Hnojení dusičnanem je levné a rychlé

A jaké množství jim dopřát? Není nijak velké (takže vás hnojení nevyjde ani nijak draho). Na jeden metr čtvereční budete potřebovat jen 30 až 40 gramů tohoto hnojiva. Stačí ho rozprášit, jemně zapravit do půdy (nebo překrýt tenkou vrstvou mulče), a nakonec záhon dobře zalít.

Jak na jarní péči o maliny, aby hojně plodily až do konce sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos
Rovnováha mezi optimalizací výnosů a udržitelností životního prostředí je v zemědělství stálou výzvou. Skvěle s ní pomůže dusičnan.

Jedna aplikace bohatě stačí, dále by měla následovat hnojiva s fosforem a draslíkem, která se postarají o dozrávání chutných plodů. Já mám po dusičnanu maliny vždycky báječně šťavnaté a voňavé, za mě je to určitě jednička,“ řekla nám k tématu paní Jana K. z Krupky. A redakce Chalupáři-Zahrádkáři doporučuje i zelené hnojení, které malinám rovněž svědčí.

Čím hnojíte své maliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články