Pokud chcete mít letos opravdu velkou a chutnou úrodu mrkve, pak jí dopřejte ty správné podmínky. Začít byste měli hnojivem.
Mrkev je všestranná a výživná zelenina, která se hodí do celé řady pokrmů. Ať už si ji vychutnáte syrovou, vařenou nebo odšťavněnou, křupavá struktura a sladká chuť vás vždy potěší. Pro zajištění bohaté úrody křupavé mrkve je nezbytná správná příprava a výživa půdy. Jednou z metod, která si získala oblibu mezi zkušenými zahrádkáři, je použití manganistanu draselného.
Začít můžete už při výsevu
Před výsevem semen mrkve je zásadní řádně připravit plochu pro výsadbu – to už teď sice nestihnete, ale určitě nebude od věci si to zapamatovat pro příště. Pro začátek rozpusťte 3 g manganistanu draselného ve sklenici vody a míchejte, dokud se dobře nepromísí. Tento roztok zřeďte 10 litry vody. Touto směsí důkladně zalijte půdu a zajistěte, aby se dostala až ke kořenové zóně. Jakmile půda vyschne, je připravena k výsevu.
Po vzejití prvních sazenic mrkve je důležité řádky protrhat, aby mezi rostlinami byly dostatečné rozestupy. Protrhané řádky zalijte čistou vodou a po několika hodinách použijte roztok připravený z 10 litrů vody a 100 gramů dřevěného popela. Před použitím se doporučuje nechat tento roztok 24 hodin louhovat. Rostliny zalévejte u kořene, vyhněte se smáčení listů.
Jak na další hnojení
Přibližně o 1,5 týdne později je čas řádky opět navlhčit a použít roztok z 10 litrů vody a 2 gramů manganistanu draselného. A urychlit proces růstu může i kyselina boritá, pokud ji ještě doma najdete ve formě starých zásob (volně koupit se už totiž nedá). Rozpusťte 3 gramy kyseliny borité v 10 litrech vody a tímto roztokem rostliny zalévejte.
Proč si vybrat manganistan
Zásadní roli v této péči o mrkev hraje manganistan draselný. Působí jako silný dezinfekční prostředek a pomáhá likvidovat škodlivé patogeny a škůdce, kteří mohou bránit růstu mrkve. Kromě toho je zdrojem draslíku, základní živiny, která přispívá k rozvoji kořenů, odolnosti vůči chorobám a celkové vitalitě rostlin.
Dřevěný popel zase obohacuje půdu o cenné minerály, včetně draslíku, fosforu a vápníku. Tyto živiny jsou nezbytné pro podporu zdravého růstu kořenů a zajištění silných a zdravých rostlin. Kyselina boritá pak napomáhá transportu cukru v rostlině, což vede ke sladším kořenům se šťavnatým jádrem. Kromě toho však tato látka také podporuje správný vývoj buněk, takže vám mrkev naroste krásná a baculatá. Ale skvěle vám pomůže i popel a pár kapek jódu.
Co si ještě pohlídat
Ale jen optimální hnojení nestačí. Zásadními aspekty při pěstování mrkve je i pravidelné zalévání, správné pletí a včasná ochrana proti škůdcům. K celkovému úspěchu sklizně mrkve navíc přispěje udržování optimálních půdních podmínek (mrkvi vyhovuje kyprá a dobře odvodněná půda). Pokud si tohle všechno pohlídáte, budete se moci na konci sezóny těšit na úrodu šťavnaté a křupavé mrkve, která vám navíc dlouho vydrží.