Velkou úrodu křupavé mrkve zařídí manganistan draselný

Pokud chcete mít letos opravdu velkou a chutnou úrodu mrkve, pak jí dopřejte ty správné podmínky. Začít byste měli hnojivem.

Mrkev stačí skladovat s tímto předmětem a vydrží téměř navždy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je všestranná a výživná zelenina, která se hodí do celé řady pokrmů. Ať už si ji vychutnáte syrovou, vařenou nebo odšťavněnou, křupavá struktura a sladká chuť vás vždy potěší. Pro zajištění bohaté úrody křupavé mrkve je nezbytná správná příprava a výživa půdy. Jednou z metod, která si získala oblibu mezi zkušenými zahrádkáři, je použití manganistanu draselného.

Začít můžete už při výsevu

Před výsevem semen mrkve je zásadní řádně připravit plochu pro výsadbu – to už teď sice nestihnete, ale určitě nebude od věci si to zapamatovat pro příště. Pro začátek rozpusťte 3 g manganistanu draselného ve sklenici vody a míchejte, dokud se dobře nepromísí. Tento roztok zřeďte 10 litry vody. Touto směsí důkladně zalijte půdu a zajistěte, aby se dostala až ke kořenové zóně. Jakmile půda vyschne, je připravena k výsevu.

Po vzejití prvních sazenic mrkve je důležité řádky protrhat, aby mezi rostlinami byly dostatečné rozestupy. Protrhané řádky zalijte čistou vodou a po několika hodinách použijte roztok připravený z 10 litrů vody a 100 gramů dřevěného popela. Před použitím se doporučuje nechat tento roztok 24 hodin louhovat. Rostliny zalévejte u kořene, vyhněte se smáčení listů.

Jak vybrat správné místo pro výsev mrkve, aby se jí vždy skvěle dařilo iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na další hnojení

Přibližně o 1,5 týdne později je čas řádky opět navlhčit a použít roztok z 10 litrů vody a 2 gramů manganistanu draselného. A urychlit proces růstu může i kyselina boritá, pokud ji ještě doma najdete ve formě starých zásob (volně koupit se už totiž nedá). Rozpusťte 3 gramy kyseliny borité v 10 litrech vody a tímto roztokem rostliny zalévejte.

Proč si vybrat manganistan

Zásadní roli v této péči o mrkev hraje manganistan draselný. Působí jako silný dezinfekční prostředek a pomáhá likvidovat škodlivé patogeny a škůdce, kteří mohou bránit růstu mrkve. Kromě toho je zdrojem draslíku, základní živiny, která přispívá k rozvoji kořenů, odolnosti vůči chorobám a celkové vitalitě rostlin.

O velkou úrodu křupavé mrkve se skvěle postará manganistan draselný iZdroj fotografie: Depositphotos

Dřevěný popel zase obohacuje půdu o cenné minerály, včetně draslíku, fosforu a vápníku. Tyto živiny jsou nezbytné pro podporu zdravého růstu kořenů a zajištění silných a zdravých rostlin. Kyselina boritá pak napomáhá transportu cukru v rostlině, což vede ke sladším kořenům se šťavnatým jádrem. Kromě toho však tato látka také podporuje správný vývoj buněk, takže vám mrkev naroste krásná a baculatá. Ale skvěle vám pomůže i popel a pár kapek jódu.

Co si ještě pohlídat

Ale jen optimální hnojení nestačí. Zásadními aspekty při pěstování mrkve je i pravidelné zalévání, správné pletí a včasná ochrana proti škůdcům. K celkovému úspěchu sklizně mrkve navíc přispěje udržování optimálních půdních podmínek (mrkvi vyhovuje kyprá a dobře odvodněná půda). Pokud si tohle všechno pohlídáte, budete se moci na konci sezóny těšit na úrodu šťavnaté a křupavé mrkve, která vám navíc dlouho vydrží.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při pěstování mrkve?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články