Velkou úrodu okurek může mít každý, stačí použít cibulové slupky

Aby okurky letos plodily a rostly jako o život, pomozte jim vhodnými hnojivy. Perfektní jsou například cibulové slupky.

Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zkušení zahrádkáři nikdy nevyhazují cibulové slupky, protože vědí o jejich prospěšnosti pro zahradu. Tento obyčejný kuchyňský odpad je totiž bohatým zdrojem základních prvků, jako je vápník, hořčík, železo, draslík a mnoho dalších. S jejich pomocí je tedy možné připravit roztok, který lze použít k hnojení plodin, ale také v boji proti chorobám a škůdcům.

Cibulové slupky jako základ hnojiva

Při správné aplikaci tohoto přírodního prostředku můžete vypěstovat bohatou a kvalitní úrodu zeleniny. A jak vám mohou cibulové slupky pomoci dosáhnout bohaté úrody okurek? Když listy této oblíbené zeleniny žloutnou nebo jejich kořeny začínají hnít, můžete použít odvar z cibulových slupek, abyste tuto fatální zkázu včas odvrátili

Odvar připravíte tak, že vezmete hrst cibulových slupek, vložíte je do velké nádoby naplněné 10 litry vody a přivedete k varu. Jednoduše nádobu postavte na sporák a vařte 5 minut. Odvar nechte vychladnout. Poté vezměte 2 litry koncentrovaného odvaru a smíchejte jej s dalšími 10 litry vody. Tímto roztokem zalévejte rostliny okurek dvakrát do týdne.

Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana okurek proti škůdcům

V případě napadení rostlin okurek roztoči můžete na jejich ochranu také připravit roztok z cibulových slupek. Postřik však musíte připravit v jiné koncentraci. Postupujte takto:

  • Do 10 litrů vody nasypete 200 gramů cibulových slupek.
  • Směs nechte 5 dní louhovat.
  • Po 5 dnech bude nálev připraven k použití.

Použijte jej k postřiku všech napadených rostlin okurek. Doporučuje se toto ošetření opakovat nejméně 3krát, přičemž mezi jednotlivými aplikacemi musí uplynout interval 5 dnů.

Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky iZdroj fotografie: Freepik

Podvyživené okurky povzbudí kvasnice a popel

Pokud je však stav okurek způsoben nesprávnou výživou, musíte rychle zakročit – a to nejlépe s pomocí přírodních prostředků. Jak kvasnice, tak popel přinášejí půdě a rostlinám cenné výhody. Kvasnice poskytují základní živiny, jako je draslík, fosfor a stopové prvky, zatímco popel obsahuje cenné minerály, jako je vápník, hořčík a draslík. Společně tyto dvě složky vytvářejí účinnou směs, která podporuje silný růst a zvýšenou produktivitu vašich okurek.

Chcete-li využít výhod kvasnic a popela, postupujte podle následujících kroků:

  • Ve velké nádobě rozpusťte 10 g sušených kvasnic a 2 polévkové lžíce cukru v 10 litrech vody.
  • Směs nechte několik hodin odstát, aby se kvasinky aktivovaly.
  • Jakmile je směs kvasnic připravena, zřeďte ji smícháním 2 litrů koncentrovaného roztoku s 10 litry čisté vody.
  • Touto zředěnou směsí se budou zalévat rostliny okurek.
  • Před zaléváním rostlin kvasnicovou směsí posypte základnu každé rostliny okurek tenkou vrstvou dřevěného popela. Dodáte jim tak další minerální látky a pomůžete vyrovnat pH půdy.
  • Nakonec své okurky důkladně zalijte zředěnou směsí kvasnic a zajistěte, aby se roztok dostal až ke kořenům.

Pro dosažení optimálních výsledků opakujte aplikaci kvasnic a popela každé dva týdny během celého vegetačního období. Pravidelné přihnojování zajistí okurkám stálý přísun živin a umožní jim skvěle prospívat a poskytovat bohatou úrodu. Na žluté listy pak platí peroxid vodíku.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články