Větrání v létě je chyba: Byt se neochladí, spíš se změní v rozpálenou pec

Pamatujte, že pokud jde o letní vedra, někdy je nejlepším útokem dobrá obrana – a to i při tak banální činnosti, jakou je větrání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na první pohled dává smysl otevřít okna a pustit dovnitř vítr v domnění, že odvede dusivé horko. Není to koneckonců důvod, proč se klaníme u oltáře ventilátorů a klimatizací? Ale v rozporu s tím, co byste možná očekávali, toto intuitivní řešení může ve skutečnosti z vašeho bytu udělat spíše rozpálenou pec než chladnou svatyni, jak připomíná web Ceskestavby.

Vědecké poznatky o tom, co se skrývá za horkem

Podívejme se na základní fyzikální zákony: horký vzduch je, no, teplejší než chladný vzduch. Převratné, že? Ale tento elementární fakt je základem toho, proč se otevření oken během horkého dne může velkolepě vymstít. Pokud je vzduch venku teplejší než vzduch uvnitř vašeho bytu, je to jen pozvání horka na domácí párty ve vašem obývacím pokoji.

Během vytápění je vzduch v místnosti příšerný. Co ale dělat, když člověk nechce větrat a přijít o teplo? Zlaté rady pomohou okamžitě vylepšit klima

Trik účinného větrání v létě nespočívá v samotném větrání, ale v jeho načasování. iZdroj fotografie: Freepik
Trik účinného větrání v létě nespočívá v samotném větrání, ale v jeho načasování.

Představte si následující situaci: je slunečné odpoledne a venku panuje teplota 35 stupňů. Uvnitř vašeho bytu se daří udržet relativně chladnějších 28 stupňů. Když otevřete okna, místo abyste teplo vyhnali, rozprostřete před ním červený koberec. Přicházející horký vzduch totiž předává svou energii chladnějšímu vzduchu a povrchům v interiéru, které pak toto teplo zadržují a dále vyzařují, a to i po západu slunce. Jak vidíte, snahou vyvětrat dům možná jen zadržujete více tepla uvnitř.

Načasování je důležité: kdy větrat

Trik účinného větrání v létě nespočívá podle webu v samotném větrání, ale v jeho načasování. Chcete-li zvrátit situaci ve svůj prospěch, zvažte tyto tři strategické časové intervaly:

  • Chladné večery a noci: S klesajícím sluncem začínají venkovní teploty klesat. To je vaše zlaté okno pro větrání. Jakmile se vzduch venku konečně ochladí více než uvnitř, je to signál, abyste otevřeli okna a nechali chladnější vítr vytlačit z bytu nahromaděné denní teplo.
  • Ranní svěžest: Stejně tak časné ranní hodiny často nabízejí osvěžující chlad, než slunce vystoupá dostatečně vysoko, aby znovu spustilo proces vytápění. To je další optimální doba pro očistu vašeho domova od tepla.
  • Výhoda stínu: Pokud jsou ve vašem bytě místa, která jsou v určitých částech dne zastíněná a přirozeně chladnější, využijte toho ve svůj prospěch. Otevřete okna v těchto oblastech, aby chladnější vzduch mohl cirkulovat vaším domovem bez rušivých vlivů přímého slunečního záření.

Jak založit japonskou zahradu, přizpůsobenou podmínkám českého klimatu – vyplatí se sázka na osvědčené druhy

Osvojení si těchto strategií může proměnit vaše parné léto v pohodovější období, aniž byste se museli cítit jako v peci. iZdroj fotografie: Freepik
Osvojení si těchto strategií může proměnit vaše parné léto v pohodovější období, aniž byste se museli cítit jako v peci.

Potřebujete od horka ulevit i svým rostlinám? Pak vsaďte na kapkovou závlahu, o které už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jak bojujete s rozpáleným bytem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články