Proč dát do ledničky vylouhovaný čajový sáček?

                   

Čaj je hned po vodě nejkonzumovanějším nápojem světa. Většina z nás dává přednost jeho sáčkové verzi, která je nenáročná na použití (není totiž nutné následně z hrnku pracně dolovat použité čajové lístky apod.). Papírové sáčky od čaje jsou mezi sběrateli i milovníky domácího tvoření vyhledávaným artiklem, je však velká škoda, že takovou pozornost nevěnujeme i použitému čaji. Může se nám totiž ještě hodit.

Jak na zápach v lednici

Jakmile čaj vylouhujete, vyjměte sáček a nechte ho na vhodném místě odkapat a vychladnout. A co si s ním počít, až bude hotovo? Jednoduše ho vložte do lednice a nechte ho, aby tu dělal svou práci. Možná vás to překvapí, ale dokáže do sebe nasát všechny nežádoucí pachy – včetně štiplavé cibule nebo nakyslého zelí. Vaše lednice tak bude stále vonět čistotou.

iZdroj fotografie: Freepik

A pokud použitý sáček každé ráno vyměníte (ovšem v případě potřeby vydrží v lednici i několik dní), už nikdy se nebudete muset potýkat s nepříjemným aromatem ani načichlými potravinami. Podobně funguje také ocet, ten však v lednici zanechá kyselou štiplavost, kterou bude nutné posléze dobře vyvětrat. Použitý čajový sáček však takovou nevýhodu nemá.

Jak použít čajové sáčky

Ovšem eliminace zápachu není jedinou možností uplatnění čajového odpadu. S jeho pomocí se totiž můžete například i skvěle zbavit nečistot. Máte zaschlé nádobí? Stačí ho uložit do dřezu, ten naplnit vodou a přidat dva nebo tři použité čajové sáčky. Nechte je namočené přes noc – ráno půjde veškerá špína dolů sama. Použitý čajový sáček také zlepší chuť rýže, pokud ho přihodíte do vody, ve které ji vaříte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A potěší i pokojové rostliny. Látky v něm obsažené je totiž chrání před škodlivými houbami a plísněmi. Stačí z použitého sáčku uvařit ještě jeden slabý čaj a ten využít k zalévání pokojových rostlin. A dobře vyždímaný sáček zase odstraní zápach z bot nebo jiných těžko dostupných míst, stačí ho tam pouze nechat přes noc. A pokud se potýkáte s potničkami a dalšími problémy kůže, přiložte na ně vylouhovaný sáček černého čaje.

Čaj v domácí lékárničce

Čajové sáčky se vám však budou hodit i při péči o zdraví. S jejich pomocí můžete ošetřit bodnutí nebo kousnutí od hmyzu. Jednoduše na něj položte vychlazený, použitý čajový sáček a nechte ho chvíli působit. Svědění se okamžitě zmírní. Tento trik funguje velmi dobře také na popáleniny. A řešení se najde i na mastné vlasy. Jednoduše naložte tři nebo čtyři použité čajové sáčky do velké mísy plné teplé vody a nechte odpočívat půl hodiny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poté proveďte běžné umytí vlasů šamponem a kondicionérem a nakonec vlasy přelijte čajovým odvarem, ale už je neoplachujte. Kúru opakujte jednou týdně a problémy s mastnými vlasy se stanou minulostí. A pokud vsadíte na heřmánkový čaj, pak můžete navíc své blonďaté kštici dodat ještě světlejší odstín. Brunetky pak využijí spíše černý čaj, který se postará o atraktivní měděné tóny v barevné struktuře vlasů.

Jaké další triky pro použití vylouhovaného čajového sáčku v domácnosti znáte?

Heřmánek pravý – jaké má léčebné účinky a využití
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články