Pasta nejen na zuby, ale i na vytírání: Trocha v kýblu s vodou zařídí provoněnou a lesklou podlahu

Naučte se jeden šikovný trik vhodný pro bezpracné mytí podlahy. Pomůže vám s ním obyčejná zubní pasta – stačí ta nejlevnější.

zubní pasta i Zdroj fotografie: M.Minderhoud / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Někteří lidé používají zubní pastu jako součást svého domácího čisticího arzenálu zcela běžně. A mají k tomu velmi dobré důvody. Přidání zubní pasty do vody určené na vytírání podlahy totiž může přinést některé nečekané výhody. Především váš byt krásně provoní a podlaze dodá lesk. Na co však při její aplikaci myslet?

Typ podlahy jako základ

Přidání zubní pasty do vody by mohlo být vhodné pro některé typy podlah, jako jsou například dlaždice nebo plovoucí podlahy. Ovšem například u dřevěné podlahy by mohlo být použití zubní pasty spíše škodlivé, na tu se vyplatí aplikovat speciální čističe

Pohlídejte si složení zubní pasty

Některé zubní pasty totiž obsahují abrazivní částice nebo silnější chemikálie, které by mohly být pro podlahy škodlivé. Pokud se rozhodnete použít zubní pastu pro vytírání podlahy, vyberte si tu s co nejjemnějším složením. Nesmí samozřejmě ani nijak barvit (zapomeňte tedy například na typy s přidáním černého uhlí apod.).

Přiměřenost je také důležitá

Přidání zubní pasty do vody je třeba aplikovat pouze s mírou, abyste zabránili vzniku nepěkných usazenin na podlaze. Na 5 litrů vody všeobecně stačí 1 kávová lžička zubní pasty. Vzhledem k těmto faktorům se doporučuje pečlivě zvážit, zda můžete použít zubní pastu jako čisticí prostředek pro své podlahy. Pokud si nebudete tímto postupem jistí, můžete vždy vsadit na osvědčené domácí čisticí prostředky prověřené generacemi.

Proč přidávat do vody na mytí podlahy zubní pastu iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet a jeho aplikace na podlahy

Ocet je velmi účinný při odstraňování skvrn a zápachu prakticky z jakéhokoli druhu podlah. A jak ho použít? Smíchejte 1 díl octa s 3 až 4 díly vody a použijte na mytí podlah.

Sůl na vytírání podlah

Sůl je účinná při odstraňování velmi odolného znečištění. Smíchejte 1 čajovou lžičku soli s 1 litrem teplé vody (podle potřeby samozřejmě množství mycího prostředku navyšte) a tento roztok použijte na mytí podlahy.

Vodka poslouží jako dezinfekce

Potřebujete spolehlivý prostředek k dezinfekci podlah? Pak vám může pomoci docela obyčejná vodka (klidně ta nejlevnější z obchodu). Smíchejte 1 díl vodky s 1 dílem vody a tento čisticí prostředek použijte na mytí podlah. Není třeba ho dále smývat.

Proč přidávat do vody na mytí podlahy zubní pastu iZdroj fotografie: Pixabay

Citronová šťáva a eukalyptus

Hledáte způsob, jak si během mytí podlahy zároveň krásně provonět dům? Pak vám skvěle poslouží i citronová šťáva. Má totiž velmi příjemnou vůni a může být použita k odstranění skvrn a zápachu. Smíchejte 1 šálek citronové šťávy s 3 až 4 šálky vody a máte hotovo. A skvěle vám může pomoci i eukalyptový olej. Ten má zase skvělé antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Pro jeho aplikaci smíchejte několik kapek s vodou a použijte na mytí podlah.

Jaký je váš oblíbený způsob vytírání podlahy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články