Zalévání rostlin vodou z pračky? Bizarní nápad vyživí rostliny a šetří peníze

Pokud chcete při zalévání rostlin ušetřit, můžete využít vodu z pračky, která by jinak jen neužitečně odtekla do kanálu.

i Zdroj fotografie: Ryan Dickey / Spadcekid / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Péče o zahradu může být časově i finančně poměrně náročná. S prvním bodem nejspíš nic neuděláte, ovšem s tím druhým by vám mohlo pomoci chytré využití dostupných zdrojů. Například obyčejná voda z pračky nemusí jen tak bezcenně odtéct do kanálu.

Jak využívat vodu z pračky na zahradě

Pokud ji dokážete zachytit, můžete z jednoho praní získat třeba i 30 litrů tekutiny, které mohou zavlažit vaši zahrádku. A totéž platí i pro kondenzační sušičky, z nich je třeba vodu vylévat s pomocí vyjímatelné zásuvky. Je však třeba při tomto typu úspor třeba dodržovat určitá pravidla.

Musíte především používat pouze ekologické prací prostředky. Pokud byste totiž použil i ty běžné, doslova byste si svou zahradu zaplavili chemií. A v čem tedy prát prádlo, pokud chcete vodu z pračky poté využít jako zálivku?

Jak na ekologické praní prádla

Existuje mnoho přírodních prostředků, které lze použít k praní prádla v pračce. Pro běžné užití se jich však hodí hlavně pět.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin iZdroj fotografie: Freepik

1. Soda bikarbona na praní prádla

Přidání jednoho šálku sody bikarbony do pračky pomáhá z prádla odstranit nečistoty a nepříjemné pachy a zároveň zlepšuje účinnost vašeho pracího prášku (abyste však mohli poté vodu z pračky použít, musí jít o biologicky odbouratelný výrobek).

2. Ocet na praní prádla

Toto kuchyňské dochucovadlo může být použito jako přírodní změkčovač vody a také pomáhá odstraňovat pachy. Stačí přidat asi půl šálku octa do zásuvky na prací prostředek

3. Citronová šťáva si poradí se skvrnami

Kyselina obsažená v citronové šťávě pomáhá z textilu odstraňovat nejenom skvrny, ale i nepříjemné pachy. Na jedno praní vám bude stačit asi půl šálku.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Marseillské mýdlo je ekologické

Pokud v místní ekoprodejně seženete opravdu kvalitní marseille mýdlo, pak máte napůl vyhráno. Je totiž biologicky odbouratelné a hypoalergenní a lze ho použít jako přírodní alternativu k běžným pracím práškům. Se skvrnami si totiž poradí skvěle, a světlé prádlo i vybělí.

Mýdlové ořechy na praní prádla

Mýdlové ořechy jsou přírodní alternativou k průmyslovým pracím prostředkům na praní prádla. Jsou to plody stromu Sapindus Mukorossi (česky mýdelník), který roste v Asii. Ořechy obsahují přírodní mýdlo, tzv. saponiny, které se uvolňují do vody a pomáhají odstranit nečistoty z prádla. A jak je použít? Plátěný sáček s ořechy se jednoduše vloží do pračky spolu s prádlem a spustí se standardní program na praní. Nic dalšího není třeba – tyto ořechy obsahují přírodní saponiny, které umožňují efektivní praní prádla bez použití běžného pracího prášku.

Mýdlové ořechy iZdroj fotografie: Depositphotos

Jsou vhodné pro všechny druhy tkanin, včetně bílého prádla. Další výhodou mýdlových ořechů je i to, že jsou šetrné k životnímu prostředí a mohou být použity opakovaně. Po několika použitích je stačí vysušit a poté znovu použít k praní. Při aplikaci mýdlových ořechů na praní prádla je však třeba mít na paměti, že nejsou tak účinné jako průmyslové prací prostředky, a to zejména při praní velmi znečištěného prádla. Může být proto nutné přidat do pračky další prací prostředky, jako například ocet nebo sodu.

Na co si dát pozor při ekologickém praní

Vždy se ujistěte, že používáte to správné množství přírodních prostředků. Jedině tak můžete dosáhnout těch nejlepších výsledků (rozhodně se s nimi nevyplatí šetřit, i když bývají o něco dražší než běžné prací prášky z drogerie).

Jak šetříte vodou na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články