Lák z okurek jako čistič varné konvice: Při správném postupu dokáže rychle odstranit vodní kámen

Vodní kámen nejen že nevypadá hezky, ale jeho usazeniny mohou být i tělu nebezpečné. Zatočte s ním využitím jednoduché suroviny.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Za vodním kamenem stojí tvrdá voda ve vašem kohoutku a mívá většinou bílou barvu. Tento povlak nejen že vypadá poněkud nevzhledně, ale jeho častá konzumace může způsobovat i zažívací či jiné zdravotní potíže. Vodní kámen se typicky usazuje právě v rychlovarné konvici, kde opakovaně tvrdá voda stojí a rychle se zahřívá a ochlazuje. Navíc snižuje výkonnost vaší rychlovarné konvice. Je velká škoda měnit ji hned za novou, s vodním kamenem můžete lehce zatočit díky využití surovin, které se nacházejí ve vaší lednici.

Lák z okurek nevylévejte

Lák z okurek vesměs končí v dřezu nebo v záchodě. Je to velká škoda, protože právě v boji s vodním kamenem působí velmi efektivně. Může za to především jeho kyselá složka, tedy ocet, který vodní kámen rozpustí. Protože je již lák naředěn, můžete jej rovnou nalít do rychlovarné konvice a nechat provařit. Pokud je stále viditelný bílý povlak na dně, proces opakujte. Až je konvice čistá, vypláchněte ji řádně studenou vodu a bude opět připravena k běžnému provozu.

Jak už bylo zmíněno, ocet je skvělým pomocníkem v domácnosti, a platí to i v tomto případě. Pokud zrovna nemáte zbylý lák z okurek, využijte ocet společně s vodou v poměru 1:1. Postup je stejný jako s lákem, tedy postačí svařit, v případě potřeby i opakovaně. Konvici je po dokončení opět potřeba pořádně vypláchnout studenou vodou.

Důležitá je kyselost suroviny

Dalším velmi účinným pomocníkem proti vodnímu kameni je třeba i obyčejný citron. I ten je hospodyňkami často používán na domácí práce a může pomoci i zde. Citron nakrájejte na plátky, doplňte vodou v konvici a přiveďte k varu. Nechte působit 1 hodinu, poté konvici pořádně vypláchněte, napusťte čistou vodou a nechte znovu provařit, teď už bez plátků citronu.

lák z kurek, vodní kámen, konvice iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně dobrou práci odvede i kyselina citronová. Postačí 1 lžíce tohoto prášku. Doplňte vodou a nechte svařit. Poté vypláchněte a uvařte čistou vodu. Po vodním kameni nezůstane ani památka. Použít můžete i jedlou sodu. Jak na to? Smíchejte 1 lžičku s trochou vody a nechte působit přes noc. Následně vypláchněte a provařte čistou vodu.

Prevence je důležitá

Aby vám rychlovarná konvice sloužila co nejdéle, je důležité se o ni dobře starat. Nestačí ji tedy pouze čistit a odmašťovat zvenku, ale i údržba vnitřního prostoru je nezbytná. Tyto přírodní prostředky můžete bez obav používat opakovaně a tak často, jak si to situace žádá. K odstranění velkého nánosu vodního kamene můžete použít i běžně dostupné odvápňovací prostředky, tomu ale můžete předejít právě prevencí a včasným zásahem.

Jakou přírodní surovinu používáte pro úklid nejraději?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články