Vodní kámen se v rychlovarné konvici už neobjeví, stačí k čištění použít Coca-Colu

Špína ani vodní kámen nebudou mít šanci. V rychlovarné konvici s nimi zatočí oblíbená sladká limonáda – a to za pár minut.

Pokud chcete mít svou rychlovarnou konvici opět zářivě čistou, vsaďte na docela obyčejného domácího pomocníka – ocet. i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V oblasti údržby domácnosti se objevil nečekaný šampion, který změnil náš přístup k jedné z nejčastějších nepříjemností v kuchyni: usazování vodního kamene v konvicích. Coca-Cola, celosvětově zbožňovaná pro svou osvěžující chuť, v sobě ukrývá tajemství, které zdaleka nehasí jen žízeň – podle webu NášDům je to totiž i velmi účinná zbraň proti vodnímu kameni.

Šumivé řešení proti vodnímu kameni.

Cesta ke konvici bez vodního kamene začíná nalitím přibližně 300 ml Coca-Coly do jejího nitra. Poté k této limonádě přidejte tolik vody, aby byla ponořena všechna místa postižená vodním kamenem a konvici jednoduše zapněte. Po zhruba půlhodinovém čekání jednoduše vylijte roztok i s veškerým vodním kamenem, který se od stěn konvice oddělil. Jednoduchost a účinnost této metody vás možná překvapí stejně jako mě, ale je to opravdu tak.

Proč Coca-Cola?

Tento oblíbený nealkoholický nápoj v sobě podle informací z webu TOPrecepty obsahuje kyselinu fosforečnou, složku, která nápoji dodává nejen pikantní chuť, ale má také dostatečně nízké pH, aby účinně rozpouštěla minerální usazeniny. A podobně účinná je podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři i na usazeniny na kuchyňském nádobí.

Alternativy: Kyselina citronová a ocet

Ti, kteří váhají, zda jako čisticí prostředek použít potravinářský výrobek (to nám někdy bývá na redakčním e-mailu vytýkáno), se nemusí bát – existují i jiné alternativy. Například ocet funguje na podobném principu jako Coca-Cola, přičemž kyselinu fosforečnou nahrazuje kyselina octová,“ napsala nám v jednom takovém e-mailu čtenářka Hana T. z Kladna.

Postup zůstává stejný: po půl hodině bude vaše konvice omlazená. Před dalším použitím je však nutné ji důkladně propláchnout čistou vodou, jinak bude vaše káva chutnat po octu. A také doporučuji důkladně vyvětrat kuchyň, abyste se rychle zbavili toho nepříjemného a silného zápachu, který zahřátý ocet uvolňuje,“ dodává ještě.

Údržba vnějších částí konvice

A co s nečistotami, které se hromadí na vnější straně konvice? Zde kyselost není vaším přítelem, mně se mnohem více osvědčila jedlá soda smíchaná s trochou vody. Tuto směs naneste na vnější stranu konvice (vyhněte se elektrickým součástem a ujistěte se, že je přístroj odpojen ze sítě) a nechte ji 15 minut působit, než ji setřete. Víc není třeba.

Jak o svou rychlovarnou konvici pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články