Jak na úklid koupelny: Na vodní kámen s citronem, na obklady zase se sodou a octem

Aby vaše koupelna vypadala jako nová, nemusíte utrácet za drahé čističe, vystačíte si i s citronem nebo obyčejnou sodou.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Usazování vodního kamene v koupelně může způsobit, že celý prostor bude vypadat nevzhledně a co hůř – utrpí i jeho funkčnost. Naštěstí existuje několik přírodních domácích prostředků, které mohou pomoci vodní kámen odstranit bez použití agresivních chemikálií.

Citron jako čistič na vodní kámen

Citron je přírodní kyselina, která dokáže rozkládat usazeniny vodního kamene. Chcete-li použít citron k odstranění vodního kamene, jednoduše ho rozřízněte na polovinu a potřete jím postižené místo. Nechte několik minut působit, a poté opláchněte vodou. Tento postup opakujte, dokud vodní kámen nezmizí.

Soda pro údržbu koupelny

Jedlá soda je další přírodní složkou, kterou lze použít k odstranění usazenin v koupelně. Chcete-li použít sodu, připravte pastu z jedlé sody a vody a poté pastu naneste na postižené místo. Nechte několik minut působit, poté opláchněte vodou. Tento postup opakujte, dokud vodní kámen nezmizí. Oba postupy však lze i zkombinovat. Citronovou šťávu smíchejte s jedlou sodou tak, aby vznikla pasta. Tu poté starým zubním kartáčkem větřete na kovové armatury a další místa poškozovaná vodním kamenem. Nechte 30 minut působit a opláchněte.

Odstranění vodního kamene v koupelně iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet jako čistič koupelny

I docela obyčejný ocet dokáže (díky své kyselosti) rozpouštět nevzhledné usazeniny vodního kamene. Chcete-li ho použít, jednoduše namočte hadřík do octa a obtočte jím postižené místo. Nechte několik minut působit, a poté dobře opláchněte vodou. Opakujte, dokud vodní kámen nezmizí. Při čištění sprchy pak můžete použít i další postup – stačí ji vložit do sáčku, ten naplnit octem a nahoře dobře zavázat. Po půl hodině působení budou všechny usazeniny pryč.

Sůl s vodním kamenem zatočí

Sůl je přírodní abrazivo, které působí trochu mechanicky (nehodí se tedy na jemné materiály, které by mohla poškrábat). Pokud ji chcete použít, nasypte na postiženou oblast velké množství soli a poté vše pečlivě vydrhněte hadříkem. V případě potřeby opakujte.

Citronová šťáva a prášek do pečiva

Jedná se o účinnou kombinaci přísad, které dokážou účinně odstranit vodní kámen. Smíchejte stejné díly citronové šťávy a prášku do pečiva, abyste vytvořili pastu. Tu naneste na postižené místo, nechte několik minut působit a poté opravdu dobře opláchněte vodou a osušte.

Odstranění vodního kamene v koupelně iZdroj fotografie: Freepik

Vroucí voda jako nečekaný pomocník

Máte opravdu zanesenou koupelnu? Pak vám může skvěle pomoci vroucí voda. Vysoká teplota totiž dokáže usazeniny vodního kamene uvolnit, což posléze značně usnadňuje jejich odstranění. Použití je snadné – jednoduše nalijte vroucí vodu na postižené místo, nechte pár minut působit, a nakonec velmi pečlivě vydrhněte houbičkou.

Tyto domácí prostředky představují bezpečný a účinný způsob, jak odstranit vodní kámen v koupelně bez použití agresivních chemikálií. Myslete však na to, že někdy se budete muset uchýlit ke kombinaci těchto metod a zjistit, který postup bude právě pro vaši koupelnu nejlepší.

Jak bojujete s vodním kamenem v koupelně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články