Opepřete si své praní: Přidáním pepře do bubnu pračky vyřešíte častý problém každého oblečení

Pokud se vám stává, že po vyndání prádla z pračky je oblečení vybledlé a zašedlé, vyzkoušejte některý z přírodních receptů. Je to jednoduché a levné. 

i Zdroj fotografie: abcMedia / Janet Guynn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Každý má svůj oblíbený kousek oblečení a není většího zklamání, než pokud ho vytáhne z pračky obarvené nebo vybledlé. Jak takovým problémům spolehlivě zabránit a neutratit přitom ani halíř v drogérii za drahé prostředky na praní? Pomocí koření z vaší kuchyně lze udržet barvy vašeho oblečení svěží a čisté.  

Pepřem proti vyblednutí oblečení

Nebudete potřebovat nic víc než pár lžiček mletého černého pepře, kupu špinavého prádla a svou pračku. Až nashromáždíte dostatečné množství špinavého prádla k vyprání, naplňte jím pračku obvyklým způsobem a použijte obvyklý prací prostředek. Rozdíl bude jen v tom, že do bubnu pračky přidáte pár lžic mletého černého pepře. S takovým postupem se nemusíte bát vyblednutí barev či obarvení jiného oblečení. Nebojte se ani zbytků pepře, pracím cyklem v pračce se všechen odplaví.  

Stejný účinek jako mletý černý pepř bude mít na vaše prádlo i obyčejná kuchyňská sůl. Pro udržení stále sytých barev je dobré přidat do každé pračky jednu sklenici. Barvu prádla můžete šetřit také praním oblečení naruby a samozřejmě také tříděním na barevné, černé a bílé. Existují chemické prostředky přímo k tomu určené, ale proč nevyužít dary přírody a nemít lepší pocit z ekologicky vedené domácnosti?

Přírodní recept na zesvětlení prádla 

Aby se z vašich oblíbených černých šatů nestaly šaty šedivé a nudné, nebojte se je vyluhovat v odvaru z břečťanu. Ve velké nádobě nechte dvě až tři hodiny vyluhovat dvě hrsti břečťanu. Poté ho vyjměte a přes noc do výluhu namočte vybledlé prádlo. To ráno vyždímejte a vyperte v pračce společně se šálkem octa. Vaše oblečení bude znovu tmavé, a ještě k tomu jen tak nevybledne. Barva bude fixována octem. Takto obarvené prádlo však perte pro jistotu ještě dvakrát či třikrát odděleně.  

žena pere prádlo iZdroj fotografie: Pexels

Pokud zápasíte s opačným problémem a snažíte se své prádlo naopak vybělit, zkuste k tomu využít citrónovou šťávu. Ta dokáže látku oblečení zesvětlit, a navíc také odstranit skvrny. Přichystejte si velkou nádobu a do ní přidejte citronovou šťávu z celého citronu (nebo jen jeho pokrájené kousky). Tenké plátky citronu ponořte do vody spolu se zašedlým oblečením a nechte ho tam přes noc odmočit. Po vyndání prádlo znovu vyperte s 70 ml citrónové šťávy. Budete mít tak jistotu, že bude znovu zářit bílou barvou.  

Ocet na praní prádla

A nakonec nesmíme zapomenout ani na ocet, který je nepostradatelným pomocníkem každé hospodyňky. Dokáže si poradit s řadou nečistot nejen při praní prádla. Smíchejte ocet s vodou v poměru jedna ku jedné. Takový roztok pak můžete použít k namočení textilu a fixaci jeho barev, ale také k vyčištění vodního kamene a jiných usazenin v koupelně. Ocet můžete také nalít do pračky místo aviváže, vaše prádlo pak bude svěžejší a zářivější. Poděkuje vám i vaše pračka, kterou tím také zbavíte nečistot. 

Jaké znáte recepty na rozjasnění barev prádla?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články