Mytí oken nemusí být nijak obtížné. Díky několika domácím pomocníkům budou čistá jako od profesionálů. Je to snadné.
Znovuobjevení jednoduchých, ale účinných tradičních technik čištění může změnit vaši rutinu, která bude šetrnější k životnímu prostředí a méně závislá na chemických čisticích prostředcích. Stačí se inspirovat postupy našich babiček.
O čistotu se postará cibule
Skromná cibule nejenže poskytuje způsob, jak dosáhnout zářivě čistých oken, ale nabízí také bezpečnější a přirozenější přístup k úklidu domácnosti, který znaly už naše babičky. Až budete příště stát před úkolem vyčistit okna, proč tuto lidovou metodu nevyzkoušet a nepřesvědčit se o rozdílu na vlastní oči? Stačí okna navlhčit, poté je potřít rozkrojenou cibulí, chviličku počkat, a nakonec umýt jako obvykle. Uvidíte, že se špína pustí skoro sama, jak píše web CookPad.
Jak použít cibuli nejen na okna
Tato technika je účinná i na silně znečištěné skleněné povrchy, jako je třeba sklo krbu nebo dvířka trouby, kde bývají nečistoty odolnější. Na tyto náročnější práce ovšem budete možná potřebovat více než jednu cibuli. Abyste se vyhnuli podráždění pokožky a přetrvávajícím pachům na rukou, zvažte, zda protentokrát při mytí oken nepoužít rukavice.
Co s mytím plastových oken?
Ani u plastových oken se použití cibule nemusíte bát. Její jemné, přírodní čisticí vlastnosti plastové povrchy rozhodně nijak nepoškodí a zajistí lesk beze šmouh stejně dobře jako na skle. Zkrátka a dobře – jde o veskrze bezpečný a ekologický způsob údržby různých typů oken, díky němuž budete mít hotovo za pár minut. A to bez chemie z obchodu.
Proti šmouhám pomůže ocet
Trápí vás šmouhy na oknech? Vyzkoušejte ocet! Klíč podle webu BusinessInsider spočívá v procesu leštění. Po umytí skla cibulovou vodou vezměte čistý hadřík, namočte ho do octové vody (1 díl octa na 10 dílů vody) a krouživými pohyby sklo vyleštěte. Tato metoda sklo nejen vyčistí, ale také vyleští, takže zůstane opravdu čiré jako křišťál.