Vyčistit plech na pečení je hračka, stačí použít obyčejnou sodu

Pokud už se nemůžete na vrstvu nečistot a mastnoty na svých pleších na pečení dívat, pak si zkuste k ruce vzít jedlou sodu.

Starý tuk z plechu pustí skoro sám, zničí ho tablety do myčky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Skromný plech na pečení je tichým svědkem nesčetných kulinářských dobrodružství, od bohaté nedělní pečeně až po narychlo připravené večeře. Časem však tato kuchyňská stálice může ztratit svůj lesk a stát se spíše nevzhlednou Popelkou s mnoha odolnými skvrnami a zapečenou špínou. Ale nebojte se, protože k obnovení dřívější slávy tohoto šikovného pomocníka není třeba chodit do obchodu pro silné chemikálie. Místo nich raději zkuste jedlou sodu.

Soda a alobal: dynamické duo

Tato metoda je stejně jednoduchá jako účinná. Zvládne ji úplně každý a skoro nic za ni neutratíte. Vše, co potřebujete, je:

  • jedlá soda
  • alobal

Nejprve povrch plechu bohatě posypte jedlou sodou. Poté zmačkejte kousek alobalu do kuličky a použijte ho jako provizorní drátěnku na špinavá místa. Než se nadějete, špína se začne zvedat a odhalí čistý povrch pod sebou.

Odstranění připálenin z plechu a skleněných zapékacích misek bez námahy

Octový přístup: Ideální pro hliníkové plechy

Web PrimaNápady zase nedá dopustit na ocet – a to především při čištění hliníkových plechů. Pokud tedy nějaký takový po babičce máte, vrhněte se na něj.

  • V hrnci smíchejte stejný díl vody a bílého octa.
  • Směs přiveďte k varu a pak ji nalijte potřísněný plech.
  • Vše nechte odstát, dokud ocet nevychladne na pokojovou teplotu, a pak umyjte změklou špínu abrazivní stranou houbičky na nádobí.

Trik s mincemi

Na obzvlášť odolné, mastné nebo připálené skvrny může, věřte tomu nebo ne, posloužit jako účinná škrabka i mince (více o tomto způsobu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku). Buďte opatrní, abyste nepoškrábali povrch pečicího plechu. A pokud se obáváte možného poškození, vyzkoušejte tuto metodu nejprve na malé, nenápadné ploše. Já osobně to dělám vždy – pro jistotu. Web iReceptář pak na opravdu odolné nečistoty doporučuje peroxid.

K čištění plechu postačí obyčejná mince iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše plechy na pečení vypadaly opravdu perfektně a zase jako nové, zkuste je vyčistit docela obyčejnou jedlou sodou

Síla běžných produktů

Jak již dříve Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli, s odolnými skvrnami si lze poradit také s pomocí běžných kuchyňských produktů. Rozkrojte cibuli napůl, posypte ji cukrem a použijte ji k vydrhnutí nečistot, mastnoty, a dokonce i rzi. Budete překvapeni, jak rychle špína zmizí.

Jak své plechy čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články