Příprava vánočních pekáčů: Po použití cibule zmizí usazeniny i rez

Zbavte se rzi na svých pekáčích nebo oblíbeném plechu na pečení jednoduchým způsobem – pomůže vám obyčejná cibule.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se začátkem odpočítávání času zbývajícího do Vánoc se plánování svátečního menu ve většině domácností stává prioritou. A nezbytnými pomocníky při jejich přípravě bývají právě plechy a pekáče. Při jejich čištění můžete vyzkoušet domácí prostředky, které jsou cenově výhodné, ekologické a hlavně zdravotně nezávadné. Web BydlímeKvalitně například doporučuje použití docela obyčejné cibule.

Jak cibulí vyčistit plech

Vezměte velkou čerstvou cibuli plnou šťávy a rozkrojte ji napůl. Rozříznutou stranu bohatě posypte cukrem. Tuto cibuli použijte jako drátěnku, kterou potřete rezavé a mastné plechy na pečení. Jakmile skončíte, opláchněte vše vodou a otřete do sucha. Účinnost této metody spočívá v kyselém pH cibule, které v kombinaci s cukrem vytváří silný roztok skvěle působící nejenom proti rzi, ale i proti odolné mastnotě a dalším nečistotám.

Nelíbí se vám představa pracného drhnutí plechu? Pak si z nastrouhané cibule a lžíce cukru připravte domácí odstraňovač rzi. Tuto pastu naneste na rezavá místa a nechte ji působit asi dvě hodiny. Poté plech jenom omyjte a důkladně osušte. A domácí odrezovač nemusíte používat jen na nádobí, skvěle vám poslouží i na rezavé nůžky či nože.

Naše čtenářka doporučuje ocet

Ocet, který obsahuje kyselinu citronovou nebo octovou, je svou účinností proti rzi také velmi známý – a zkušenosti s ním má i naše čtenářka Drahomíra L. z Oder. „Stačí předměty (např. příbory, šrouby atd.) namočit do octové lázně na přibližně 24 hodin a poté je vysušit. Uvidíte, že budou zase vypadat jako nové.“

I ten nejpřipečenější plech vyčistím za 5 minut: Obyčejný trik s mincí je geniálním řešením problému každé domácnosti

Cibule jako přírodní pesticid

Web MagazínPlus pak doporučuje cibuli i jako prostředek proti škůdcům. Jednoduše povařte asi 8 až 10 polévkových lžic cibulových slupek ve 3 litrech vody. Odvar poté nechte čtyři dny odstát. Nakonec do něj přidejte několik kapek čerstvé cibulové šťávy a nalijte ji do lahve s rozprašovačem. Tento roztok použijte na rostliny postižené mšicemi, dřepčíky, různými roztoči apod. A velmi podobně působí i česnek – s tím mám zase velmi dobré zkušenosti já.

K čištění plechu postačí obyčejná mince iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vaše pekáče a plechy opět zářily novotou a čistotou, musíte si k ruce vzít jednoho šikovného domácího pomocníka.

Mezi další triky, které mají Chalupáři-Zahrádkáři prověřené, patří i použití soli při praní (to má v oblibě naše redaktorka Marie Möglichová) nebo nápadité použití alobalu (o tom nedávno psala redaktorka Jaroslava Bednářová).

Jak odstranit rez? Návod na domácí odrezovač

Jakými prostředky bojujete proti rzi obyčejně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články