Hliníková fólie vám poslouží skvěle i na zahradě: Ochrání vaše rostliny a zažene škůdce

Proti škůdcům nebo plevelu nemusíte vždy používat chemické prostředky z obchodu – někdy vám pomůže docela obyčejný alobal.

Pokud si chcete péči o zahradu co nejvíce usnadnit, měli byste si k ruce vzít i šikovné pomocníky – skvěle vám pomůže obyčejný alobal i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Docela obyčejná hliníková fólie se ukazuje jako nečekaný, ale neocenitelný spojenec v oblasti zahradničení, jak informuje web SantéPlusMag. Zvládá toho totiž opravdu hodně – od ošetřování sazenic přes odrazování škůdců až po pomoc s péčí o zahradní náčiní.

Urychlení zakořenění a podpora sazenic

Hliníková fólie například slouží k urychlení procesu zakořeňování řízků. Její reflexní povrch účinně odráží sluneční světlo a podporuje růst některých sazenic. Jednoduchá, ale účinná metoda spočívá ve výrobě malého boxu vyloženého fólií, která přesahuje 5 cm za okraje. Strategicky umístěná krabička funguje jako reflektor, který zachycuje a přesměrovává sluneční světlo na rostliny před ní. Dělám to každé jaro – je to jednoduché a přitom účinné.

Eliminace škůdců a ochrana rostlin

Ptáci mohou na užitkové zahradě představovat problém, protože mnohdy doslova sezobou, na co přijdou. Jako odstrašující prostředek proti nim můžete použít proužky hliníkové fólie upevněné na větve stromů. „Ptáky odrazivé a pohyblivé plochy zneklidňují a odrazují je od přistání nebo způsobení škody. Někteří zahrádkáři jdou ještě dál a na fólii nakreslí zastrašující oči, které napodobují dravce, čímž její účinnost ještě zesílí, ale to mi přijde zbytečné – funguje to i tak,“ napsal nám na redakční email pan Rostislav B. z Nechanic.

Obrana proti slimákům a plžům

Nenasytní slimáci mohou zničit úrodu zeleniny doslova přes noc. Použití hliníkové fólie jako bariéry kolem rostlin jim dokáže velmi efektivně zabránit v postupu ke zranitelným sazenicím. A možné se také přimíchání nadrobno nastříhaného alobalu do mulče.

7 překvapivých nápadů pro využití alobalu na zahradě. Mimořádně účinné techniky zná jen 18 % zahrádkářů, zbytek lidí neví, o jaké výhody přichází

Ochrana před srnčí a jelení zvěří

Ochrana mladých stromků před hladovou vysokou spočívá v obalení spodních částí jejich kmenů širokými pásy hliníkové fólie, které dosahují do výšky alespoň 50 cm. Tato jednoduchá, ale účinná metoda je perfektně ochrání.

Pokud si chcete péči o zahradu co nejvíce usnadnit, měli byste si k ruce vzít i šikovné pomocníky – skvěle vám pomůže obyčejný alobal iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete péči o zahradu co nejvíce usnadnit, měli byste si k ruce vzít i šikovné pomocníky – skvěle vám pomůže obyčejný alobal

Údržba nářadí alobalem

Hliníková fólie najde další uplatnění při údržbě zahradního nářadí, jak informuje web iReceptář. Lze ji použít k nabroušení zahradnických nůžek, a to tak, že se několikrát přeloží a poté jednoduše přestřihne. Tato rychlá technika zajistí, že čepele zůstanou ostré. A alobal vám také pomůže s čištěním příborů nebo s likvidací nepříjemné rzi (a to téměř kdekoliv). O obojím psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

10 důvodů, proč mít doma alobal – to musíte zkusit

Jaké triky s alobalem doma používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články