Už žádné tupé nůžky, už žádná rez: Pomůže obyčejná zubní pasta nebo alobal

Vyzkoušejte také tento geniální trik a vyčistěte nůžky od všech nečistot i stop rzí. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejná zubní pasta. Díky ní budou nůžky opět jako nové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Častým používáním se nůžky postupně opotřebovávají a tupí. Stříhat s nimi je pak mnohem náročnější, řezy nejsou rovné a materiál mohou pokrčit nebo jinak poškodit. Zahradnické nůžky zase mohou poškodit zastřihávané rostliny, které jsou pak mnohem náchylnější ke vzniku infekce nebo jiných onemocnění a chorob. Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak nůžky snadno a účinně vyčistit od rzi, a navíc jejich hrany zostřit.

Na co si dát pozor

Nůžky jsou skvělým pomocníkem nejen v kancelářích a domácnosti, ale uděláte s nimi spoustu práce i na zahradě. Aby vám však tato pomůcka správně a dlouho fungovala, musíte o ni pravidelně a poctivě pečovat. Často na jejím povrchu ulpí zbytky lepidla nebo jiných nečistot, které mohou způsobit jejich postupné ztupení. Abyste se tomuto problému vyhnuli, měli byste nůžky po každém použití zkontrolovat a případně i vyčistit.

Jak nůžky vyčistit

Nůžky od běžných nečistot vyčistíte pomocí obyčejné zubní pasty. Nemusíte tak kupovat žádné speciální čistící prostředky plné nebezpečných chemikálií, které jsou škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Pomocí zubní pasty se zaručeně účinně zbavíte všech nečistot a za pár minut budou vaše nůžky opět jako nové.

Postup čištění nůžek

Tato metoda je opravdu velmi jednoduchá. Stačí stříhací plochy nůžek potřít tenkou vrstvou zubní pasty a nechat na čepelích 5 minut působit. Pasta v sobě obsahuje velké množství aktivních látek, které pomáhají odbourávat různé nečistoty. Hravě si tak poradí s mastnotou i rzí. Po 5 minutách zbytek pasty vyčistěte pomocí papírového ubrousku. Nůžky by měly být dokonale čisté a perfektně ostré. V případě potřeby celý postup zopakujte.

čištění nůžek iZdroj fotografie: Pxfuel

Další způsob, jak vyčistit nůžky

Pokud jsou vaše nůžky pokryté vrstvou opravdu silného a tuhého lepidla, je možné sáhnout po ředidlu, který jeho vlastnosti naruší a zbytek hmoty pak snadno odstraníte. V případě zahradnického nářadí vám skvěle poslouží ocet a jedlá soda. Jejich extra účinné vlastnosti si poradí téměř s jakoukoliv nečistotou i rezavějícími částmi.

Jednoduše pomocí rozprašovače naneste ocet na špinavé rezavé kousky a zabalte to papírových ubrousků. Takto připravené nástroje vložte do kyblíku a postříkejte další vrstvou octa. Takto nechte směs 2 hodiny působit. Poté nářadí očistěte od hrubých nečistot, vložte do kyblíku, zasypte jedlou sodou a zalijte vodou. Po několika dalších minutách zbytky špíny vyčistěte pomocí kartáče, omyjte vodou a důkladně vysušte.

Jak často a čím čistíte nůžky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články