Zálesácké tipy pro podzimní péči o zahradnické nářadí. Díky správným postupům ho budou používat ještě vaše vnoučata

                   

Pokud se chcete stát opravdovým zahradníkem s velkým Zet, neměli byste mít v malíčku jenom péči o rostliny, ale i to, jak se postarat o své nezbytné pomocníky. Zahradní nástroje si totiž také zaslouží trochu péče. V opačném případě mohou poškodit třeba vaši zeleninu nebo květiny, případně zapříčinit přenos mnoha nemocí (především těch virových). A v neposlední řadě zkracuje nesprávná péče i jejich životnost.

Jak se starat o zahradnické náčiní

Správně bychom si měli položit spíše otázku proč. Proč bychom to měli dělat, když jsme se doteď spokojili jen s uložením lopatky, hrábí nebo rýče jednoduše do sklepa? Faktem však zůstává, že pravidelné čištění zahradního nářadí je opravdu nutné kvůli udržení správných hygienických standardů. Koneckonců – pečujete s ním o potraviny, které budete později jíst. Určitě tedy nechcete, aby se vám do těla dostaly nějaké škodliviny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Účinná sterilizace zahradního náčiní

Profesionální zahradníci tvrdí, že vše, co se dotýká rostlin, by mělo být sterilizováno po každém použití. Jedině tak je totiž možné zabránit šíření chorob přežívajících v půdě nebo třeba na zelenině. Samy by velké vzdálenosti mezi jednotlivými plodinami nikdy nepřekonaly (nebo až po dlouhé době), kontakt s infikovanou zeminou na použité lopatce jim však otevře dveře k přístupu dokořán. A co si tedy počít?

Pokud něco podobného na zahradě hrozí, vsaďte právě na sterilizaci. Můžete si na ni jednoduše vyrobit domácí dezinfekční prostředek. Budete na něj potřebovat pouze:

  • bělidlo libovolného druhu,
  • dostatečné množství vody.

A jak na to? Odstátou vodu rozmíchejte s bělidlem v poměru 1 : 10. Následně ponořte nástroj, který chcete dezinfikovat, do této kapaliny a nechte ho tam ponořený alespoň 30 sekund. Nakonec svého zahradního pomocníka vyjměte a dobře osušte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když dopracujete, nářadí osušte

Kromě bělidla by se však měl stát vaším nenahraditelným společníkem i kvalitní bavlněný hadřík. Tím osušte zahradní náčiní před tím, než ho opět uložíte k odpočinku do zahradního domku nebo kůlny. Tento nenápadný krok vám pomůže odstranit přebytečnou vlhkost a díky tomu také výrazně sníží pravděpodobnost vzniku rzi. Naopak sušení vzduchem (např. pouhé opření o plot) může vznik rzi spíše urychlit.

Jak vyčistit rez ze zahradního nářadí

Někdy se však ani při sebelepší péči vzniku rzi nevyhneme. A co si s ní tedy počít, když se z ničeho nic přihlásí o pozornost? Nemusíte hned panikařit a běžet do obchodu pro novou lopatku nebo rýč. Začínající rez snadno odstraníte sami, a to s pomocí brusného papíru nebo drátěného kartáče. V nouzi pomůže i opískování suchým pískem. Pokud se však chcete rzi vyhnout, pak po každém použití svůj nástroj pečlivě otírejte bavlnou. Vyplatí se to.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Na čepele platí kvalitní alkohol

Pravidelná péče o všechna zahradní ostří, jako jsou zahradní nebo plotové nůžky, je naštěstí mnohem jednodušší. Provádí se tak, že se čepel dobře potře alkoholem. Ten odstraní všechny nečistoty a skvrny. K práci si vezměte silný bavlněný hadřík a dobré rukavice, to abyste se během čištění omylem nepořezali. A pokud máte dojem, že už jejich ostrost není, co bývala, nebojte se je při této příležitosti také nabrousit.

Použijte speciální brusku nebo rovnou odneste své nářadí ke specialistovi. Broušení není vůbec drahou záležitostí a vy budete mít jistotu, že proběhlo na sto procent správně. Chcete-li se vyhnout rzi, která může nože a nůžky ohrozit nejvíce, pak kromě důkladného čištění a sušení vsaďte také na speciální výrobky, které koupíte v obchodě se zahrádkářskými potřebami. A nezapomeňte ani na lněný olej. Ten se totiž skvěle hodí pro ošetření dřevěných částí nářadí. Děláte to také tak, nebo máte vlastní triky?

Odstranění rzi je po sezóně aktuální u mnoha předmětů. Naučte se to snadno a rychle
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články