Do pračky dejte špetku soli: Změkčí prádlo a udrží ho v dobrém stavu

Využijte místo aviváže obyčejnou sůl a ušetřete tak nemalé částky za nákup pracího prášku a aviváže. Vaše prádlo bude navíc hebké a voňavé jako nikdy.

Jak očistit dům s pomocí soli podle feng-shui i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Praní prádla je téměř ve všech domácnostech nutnou činností, která se provádí i několikrát do týdne. Zejména pokud máte malé děti, tak možná pračku zapínáte i několikrát denně. Určitě proto víte, kolik stojí prací prášek a k praní také potřebná aviváž. Možná vás potěší informace, že tyto drahé prací prostředky můžete vyměnit také za levnější variantu, a vaše prádlo bude přitom stále krásně vyprané.

Místo aviváže použijte jednu lžíci soli

Většinou stačí jen naplnit pračku špinavým prádlem, nalít, nebo nasypat do přihrádky prášek na praní, a do vedlejší přihrádky přidat aviváž. Zkuste však místo ní nasypat do přihrádky polévkovou lžíci soli. Pokud toužíte po svěží vůni, přidejte také několik kapek esenciálního oleje a vaše prádlo pak bude měkké a voňavé jako nové. Tento trik patří mezi moje oblíbené a rozhodně ho doporučuji.

Sůl má na prádlo velice pozitivní vliv. Přírodní prostředky jsou totiž ke tkaninám mnohem šetrnější, než chemické výrobky. Oblečení je po vyprání s přídavkem soli velice jemné, příjemné a velmi intenzivně voní. Takto vyprané prádlo je naprosto vhodné pro novorozence, a také alergiky, jelikož nezpůsobuje žádné podráždění nebo ekzémy.

Sůl si poradí i se skvrnami

Sůl je také skvělým bojovníkem proti skvrnám. Dle webu AAzdraví si skvěle poradí se skvrnami od potu, od krve, rzi i od vína. Skvrnu je ve většině případech nutné posypat solí, a tu do skvrny důkladně vetřít. Nakonec můžete kus oblečení vyprat tak, jak jste zvyklí. Efektivní řešení odolných skvrn na oblečení je tak jednoduché. Jak jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři, přidáním soli do praní se můžete zbavit odolných skvrn také na vašich utěrkách.

dítě pere prádlo iZdroj fotografie: Pexels

Vyzkoušejte na fleky solnou lázeň

Pokud vás trápí zažloutlá trička, tak vám určitě pomůže vodní lázeň se solí a jedlou sodou. Stačí smíchat 1/4 šálku soli a 1/4 jedlé sody spolu s horkou vodou. Většinou stačí oblečení namočit do lázně jen na hodinu a poté je vyprat obvyklým způsobem. Ani skvrny od rzi nejsou pro sůl žádný problém. Sůl stačí smíchat s octem a směsí v tenké vrstvě skvrnu potřít. Po uschnutí látku vyperte a postup opakujte dokud nebude čistá.

Sůl si poradí dokonce i s vybledlými koberci a zašlými záclonami. Web RadyNávody radí silně zašlé záclony namočit do solného roztoku. Na velký koberec pak roztok naneste pomocí kartáčků, hadříku nebo houbičky na nádobí. Sůl na koberci nechte nějakou dobu působit a poté ho opláchněte čistou vodou. Naše čtenářka paní Libuše z Hradce Králové díky solnému roztoku dokonce nemusela kupovat nový koberec. „Byla to poslední možnost záchrany mého koberce v obýváku. Výsledek mě naprosto ohromil, koberec byl jako nový.“

Jak na bělení prádla zcela bez chemie iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor byste si měli vždy dávat na množství soli, které dáváte přímo do pračky. Opravdu stačí jen jedna polévková lžíce na jedno praní, jinak riskujete poškození choulostivých částí pračky. Sůl můžete smíchat také s dalšími prostředky, které vám praní usnadní. Jako náhražku prášku můžete využít jedlou sodu, nebo dokonce ústní vodu. V neposlední řadě se můžete, dle rad zveřejněných na webu Chalupáři-Zahrádkáři, s pomocí obyčejné soli zbavit také vlhkosti a plísně ve vaší ložnici.

Jak často perete prádlo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články