Pěstování cibule doma na parapetu? Hračka. Správným postupem lze vypěstovat bohatou zásobu na několik měsíců

Oblíbenou cibuli si můžete vypěstovat i na parapetu, získáte tak zásobu chutné natě po celou zimu a spolu s ní i vitamíny.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Cibule kuchyňská (Allium cepa), která hojně roste na našich zahradách, patří do čeledi liliovitých a má pověst velmi snadno pěstovatelné zeleniny. Tak proč se o její kultivaci nepokusit i na parapetu? Nevypěstujete si sice velké cibulové hlavy, ale zato získáte téměř neomezený zdroj chutné natě plné vitamínů. Kromě nich však tato nať obsahuje i fytoncidy ničící škodlivé mikroby a další užitečné složky, jako například křemík, draslík, síru a dusíkaté látky. Přítomná látka allicin je pak známá také jako přírodní antibiotikum.

Jako cibuli ani parapetu pěstovat

Čerstvá cibulová nať nakrájená na chlebu s máslem nebo sloužící jako přízdoba do mnoha pokrmů jistě velmi vítaně oživí jakýkoliv zimní jídelníček, aby se vám však pěstování natě zaručeně povedlo, musíte dodržet několik zásad. Především vybírejte především zimní odrůdy cibule, které při současných podmínkách porostou nejlépe. Jde například o:

  • Radar,
  • Stutgarter Riesen,
  • Esaul,
  • Carmen,
  • Sturon,
  • Turbo,
  • Troja,
  • Shakespeare
  • Supra,
  • či Rudý baron

Ovšem vaší volbou nemusí být jen klasická cibule kuchyňská (Allium cepa). Na parapetu lze na nať pěstovat lze i některé jemnější cibule. Například cibuli šalotku alias lidově množilku (Allium cepa var. aggregatum) nebo cibuli zimní/sibiřskou (Allium fistulosum). Vyzkoušet můžete i cibuli prorůstavou/ poschoďovou (Allium × proliferum), ovšem v poslední době bývá v obchodech hůře k sehnání, tak s tím počítejte.

Jak pěstovat cibuli na parapetu

Abyste si mohli užít množství chutné nati, je třeba cibuli řádně připravit. Pro začátek ji musíte oloupat a v horní části skrojit. Pokud je špinavá v oblasti kořenů, pak ji očistěte a následně přibližně do poloviny zasaďte do výživné a propustné zeminy. Nejlépe se k tomuto účelu hodí průhledný plastový květináč. Ten si vyrobíte snadno z jakékoli průhledné nádoby (třeba plastového kyblíčku od sladkostí), stačí ho jen opatřit odtokovými otvory (ty můžete prorazit nebo ještě lépe propálit třeba sirkou).

Vypěstujte si cibuli v plastových květináčích iZdroj fotografie: Depositphotos

Květináčky umístěte do boxu a dobře je zalévejte. Cibule nikdy nesmí vyschnout. Zároveň však buďte opatrní a zalévejte jen zeminu v okolí cibulí – na samotné cibule se voda dostat nesmí. A nezapomene svým rostlinám také dopřát dostatek světla. Pokud vše uděláte správně, začnou vám cibule do dvou týdnů klíčit. Jakmile výhonky dosáhnou velikosti 5 centimetrů, přesaďte je do většího truhlíku. Je to mnohem lepší, než kdybyste takto cibuli pěstovali od počátku – ty, které se neuchytí, by totiž mohly „zkazit“ i ty ostatní.

Jak sklízet cibulovou nať

Nyní už jen zbývá počkat, až nať cibule doroste alespoň do dvojnásobné délky a můžete ji sklízet. Nikdy ji nestříhejte těsně nad cibulí – pokud totiž pár centimetrů ponecháte, bude nadále růst a vy ji budete moci sklidit několikrát. Přibližně po čtyřech až pěti týdnech se tento proces začne zpomalovat. V tuto dobu proto vysaďte nové cibule, abyste měli dostatek čerstvé natě i ve chvíli, kdy původní cibule zcela přestanou růst a uhynou.

Na jaké zdroje vitamínů nedáte během zimy dopustit vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články