Současná nádoba nadbíhá šetření. Ovšem některé strategie vypadají úsporně jen na pohled. A platí to i pro vypínání topení.
Při odchodu mají někteří lidé v současnosti tendenci vypínat topení v bytě, aby zbytečně takříkajíc netopili Pánu Bohu do oken. Jak se však k této praktice staví experti na vytápění a úspory? Jejich názor se kupodivu od názoru a mínění většiny lidí liší.
Vypínání topení není dobrý nápad
Pokud totiž topení vypnete, pak se připravíte o jakýkoli zdroj tepla v místnostech. Ty poté vychládají, což je jednoznačně špatně. Zatímco alespoň temperované zdi dokáží do prostoru vydávat trochu toho tepla, u těch studených je to přesně naopak. Pokud tedy přijdete domů, bude na vás čekat nefalšovaná zima.
To však není ten největší problém, který by vyřešilo několik minut v zimní bundě navíc. Pokud totiž za těchto podmínek topení zapnete, pak dojde k jednomu zásadnímu jevu. Topení totiž zapne na plný výkon a pokud topíte kotlem, hrozí jeho přetížené. A bude-li se to dít opakovaně, snadno se poškodí. Navíc tím vzrostou i výdaje za energie, což je přesně to, co nechcete.
Na jakou teplotu temperovat místnosti
Vyplatí se proto vždy ponechat topení zapnuté alespoň na minimální stupeň. Pokud se nebudete doma pohybovat po delší dobu (například kvůli tomu, že víkend trávíte na chalupě), udržujte v místnostech teplotu 16 °C. Před návratem z práce pak stačí 17 nebo 18 °C. Doma se tak velmi brzy dostanete na teplotu pocitově příjemnou.
Jak ušetřit na topení
Existuj však způsoby, jak při používání topení ušetřit. Pro začátek je třeba ho vyčistit. Některé typy je vhodné před počátkem topné sezóny odpustit a zbavit je tak přebytečného vzduchu (v nouzi to však lze provést i během zimy). A rozhodně se vyplatí odstavit od nich veškerý nábytek nebo jiné překážky. Budou poté pracovat opravdu na maximum.