Vyprané věci nesmí v pračce zůstat déle než hodinu, ničí se tím oblečení i pračka

Je důležité nedržet vyprané věci v pračce déle než hodinu poté, co cyklus skončil. Jinak riskujete vznik nepříjemných problémů.

Přeplněný buben pračky i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

V ideálním světě by vyprané prádlo plynule přešlo z pračky na šňůru nebo do sušičky. Realita je však často jiná. Různé nepředvídané okolnosti mohou vyzvednutí čerstvě vypraného oblečení zpozdit , což vytváří hádanku – jak dlouho je příliš dlouho na to, aby oblečení leželo v pračce?

Načasování aneb závod proti zápachu

Tradiční názor říká, že jakmile pračka ukončí poslední odstřeďování, je třeba okamžitě zahájit proces sušení oblečení. Životní tempo však často tento ideální scénář narušuje a oblečení zůstává v pračce mnohdy „uvězněné“ mnohem delší dobu. Naštěstí není třeba panikařit, pokud si okolnosti vynutí odklad této péče. Oblečení vydrží v těsném prostoru pračky přibližně osm až dvanáct hodin po dokončení pracího cyklu, jak informuje web NašeZahrada.

Čtyři základní chyby při praní džínů, které dělá 95 % žen v domácnosti

V tomto časovém rozmezí se záchrana prádla stává spíše strategickým krokem než zběsilým závodem s časem. Ovšem jakmile tato doba uplyne, je průšvih téměř na spadnutí. Ale pozor – rozhodně to nedělejte pravidelně. Pokud totiž zůstává v pračce dlouho vlhko, může začít rezavět a páchnout – a tím se samozřejmě ničí i prádlo. Ona výše zmíněná hodina by tak pro většinu pracích cyklů měla být opravdu oním hraničním intervalem.

Moderní pračky umí něco navíc

Moderní inovace daly vzniknout pračkám, které pouhým vyždímáním prádla celý cyklus rozhodně neukončují. Naopak – místo toho prádlem sporadicky otáčejí i po skončení hlavního praní, čímž zabraňují vzniku plísní nebo nepříjemných pachů. Je však nezbytné si uvědomit, že tato průběžná údržba je spojena s dodatečnou spotřebou energie.

Dlouhodobé ponechávání mokrých věcí v pračce může způsobit nepříjemný zápach v ní samotné a prádlo se tím také ničí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Dlouhodobé ponechávání mokrých věcí v pračce může způsobit nepříjemný zápach v ní samotné a prádlo se tím také ničí

Když oblečení zatuchne

A co se stane, pokud prádlo necháte v pračce opravdu příliš dlouho? Plíseň a bakterie využívají příležitosti k rozvoji ve vlhkém prostředí a zanechávají oblečení nejen vlhké, ale i zapáchající. Pro záchranu oblečení v této fázi je jediným schůdným řešením opakované praní, i když s nastavením vyšší teploty – nejlépe alespoň 60 stupňů Celsia, jak doporučuje web SvětŽeny. Tato likvidace zajistí jak likvidaci bakterií, tak i přetrvávajících pachů.

Pokud vás ovšem trápí zápach přímo z pračky, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři ze všeho nejdříve vyčistit filtr. A na odstranění bakterií z vypraného prádla zase platí sůl.

Jak vyčistit gumu v pračce bez drhnutí

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články