Do pračky vhoďte hrst soli, prádlo si snadněji udrží barvu a bude měkoučké jako obláček

Sůl je při praní prádla skvělým pomocníkem – pokud chcete odstranit odolné skvrny nebo ho perfektně změkčit, pak ji určitě zkuste.

Při praní byste se rozhodně měli vyhnout těmto nejčastějším chybám, které vám mohou celou práci zmařit. Navíc jimi riskujete, že své oblečení nenávratně poškodíte. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jde o praní prádla, hlavním cílem je vždy mít čisté, svěží a zářivé oblečení. Ne vždy je však výsledek takový, jaký očekáváte. Skvrny, zbytky pracího prostředku nebo nepříjemné pachy dokážou většině z nás opravdu zkazit den. Překvapivě se však řešení mnoha těchto problémů může nacházet právě v běžné kuchyňské přísadě: soli.

Proč do praní přidávat sůl

Sůl je nejen nezbytná pro dochucení, ale také účinným spojencem v péči o prádlo. Podle webu AAzdraví dokáže odstranit odolné skvrny, zachovat barvu látek a změkčit oblečení. Oděvy vyprané se solí si krásně zachovávají svůj tvar a strukturu. Sůl navíc dokáže x textilií také odstranit zbytky pracího prostředku, aniž by zanechávala šmouhy.

Lze ji použít ve fázi před praním k ošetření skvrn nebo vsadit na její přidání přímo do pracího prostředku. To osobně doporučuji zejména ve chvíli, kdy se chystáte prát ručníky, ložní prádlo a záclony. Báječně je totiž změkčí. A kromě toho také pomáhá v boji proti usazování vodního kamene a dokonce odstraňuje i plísně a bakterie.

Další užitečné triky

Pro zvýšení čisticího účinku přidejte do pracího prostředku půl šálku hrubozrnné soli. A pokud máte tu čest se silně znečištěným prádlem nebo zapranými skvrnami, přidejte k ní ještě stejné množství octa. A přetrvávajícího octového zápachu se obávat rozhodně nemusíte; ten se zcela beze zbytku rozptýlí, jakmile prádlo uschne. Pokud vás ovšem trápí zápach přímo z pračky, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři ze všeho nejdříve vyčistit filtr.

Bez chemie, za to efektivně: Nečistoty a mastnotu z kuchyňských skříněk zničí sůl v kombinaci s octem

Řešení odolných skvrn pomocí soli

Pro dosažení nejlepších výsledků při odstraňování skvrn je zásadní jednat okamžitě, jak zdůrazňuje web Jakk. Sůl je ideální první pomocí na skvrny od krve, vína, inkoustu, mastnoty a omáček. Zejména u skvrn od červeného vína nebo krve je rychlost zásadní. Proto je vždy okamžitě vydatně posypte solí tak, aby se veškerá přebytečná tekutina vstřebala, a poté tkaninu před praním v pračce ponořte na hodinu do studené vody.

Jak použít sůl pro absorbování vlhkosti v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos
Přidání soli do pračky může mít několik výhod. Sůl může pomoci zachovat barvu textilu a zamezit vyblednutí, zejména u nového prádla

V případě skvrn od mastnoty a omáčky posypte látku solí, aby absorbovala co nejvíce oleje, a poté místo třete pod vodou, dokud většina nečistot nezmizí. A pokud to nepomůže, vsaďte na saponát nebo zředěný roztok octa. „Já na mastnotu používám lázeň ze 100 ml octa dvou litrů vody. Obvykle se mi vypere všechno,“ radí čtenářka Vlasta K. z Chropyně. Skvrny od inkoustu pak lze ošetřit posypáním solí a namočením oděvu do mléka přes noc. Pak vše vyperte jak obvykle a uvidíte, že skvrny zmizí. A na opravdu odolné skvrny doporučují Chalupáři-Zahrádkáři peroxid.

3 tipy, jak využít sůl při úklidu úplně pro každého

Jaké jsou vaše osvědčené triky při použití soli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články