Žlutým skvrnám dejte sbohem, z bílého oblečení je odstraní peroxid

Kvůli zažloutlým skvrnám od potu své oblečení ještě nemusíte vyhazovat – zkuste je nejdříve odstranit peroxidem vodíku.

Žlutým skvrnám dejte sbohem, z bílého oblečení je odstraní peroxid vodíku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žluté skvrny na bílém oblečení nepůsobí jen nepříjemně na pohled, ale představují i úpornou výzvu při praní. Řešení však může být jednodušší a dostupnější, než by se mohlo zdát – stačí vsadit na šikovného pomocníka z lékárny.

Síla peroxidu vodíku

Peroxid vodíku není jen čistič ran; je to univerzální prostředek, který si dokáže poradit i s těmito odolnými žlutými skvrnami. Jeho účinnost spočívá v jeho mírných bělicích vlastnostech, které při aplikaci na čerstvé skvrny dokážou zázraky. Začněte tím, že si připravíte peroxid vodíku. Měl by mít koncentraci 3% až 6%. Tuto koncentraci obvykle najdete v běžných láhvích peroxidu vodíku, které si můžete zakoupit v lékárně. Skvrnu na oblečení nejprve důkladně očistěte odstraněním jakýchkoli volných nečistot nebo materiálů, které by mohly být na povrchu skvrny.

  • Peroxid vodíku naneste v malém množství přímo na žlutou skvrnu.
  • Pomocí čistého hadříku nebo kartáče roztok jemně vetřete do tkaniny.
  • Po krátkém namočení oděv důkladně opláchněte. Pokud skvrna přetrvává, postup opakujte.
  • Pak oblečení vyperte jako obvykle.

Benzín na odolné skvrny

V případě odolných žlutých skvrn může být účinné ošetření místa benzínem a následné otření hadříkem namočeným v roztoku čpavku. Na závěr oděv důkladně vyperte v mýdlové vodě. A na čerstvé skvrny také velmi dobře působí domácí mýdlo. „Naneste mýdlo na skvrnu a dobře ho napěňte, nechte ho několik hodin působit a poté oblečení vyperte v horké vodě. Pustí skoro všechno,“ radí naše čtenářka Markéta M. z Poděbrad.

Čistý koberec do pár minut od starých nečistot a hlubokých skvrn. V hlavní roli jedlá soda a ocet

Ocet pro péči o prádlo

Bílý ocet (jde o označení pro cca 10% nekaramelizovanou variantu, jak vysvětluje web iPrima), je při péči o prádlo také užitečným pomocníkem. Jeho použití sahá od změkčování tkanin a dezinfekce přes rozjasňování barev až po čištění samotné pračky. Zkuste ho proto přidat do pračky místo pracího prášku nebo aviváže – některé skvrny tak odstraníte.

Žluté skvrny na bílém oblečení můžete odstranit pomocí peroxidu vodíku opravdu snadno – zachráníte tak jakýkoli kus. iZdroj fotografie: Depositphotos
Žluté skvrny na bílém oblečení můžete odstranit pomocí peroxidu vodíku opravdu snadno – zachráníte tak jakýkoli kus

Prevence je vždy lepší

Chcete-li minimalizovat riziko vzniku žlutých skvrn, pak především volte podle rad z webu ProŽeny správné antiperspiranty a deodoranty. Chtějte výrobky bez obsahu hliníkových solí, které jsou notoricky známé tím, že přispívají ke vzniku žlutých skvrn. Před oblékáním také vždy nechte výrobek zcela zaschnout. Při prvních známkách vzniku skvrny ji rozetřete papírovým ručníkem nebo hadříkem, aby se do nich co nejvíce vstřebala, než se usadí hluboko ve vláknech.

Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli peroxid také v roli univerzálního čističe koupelny, který vás zbaví rzi nebo jako pomocníka pro úklid kuchyně.

Jak mít čistě vyprané prádlo bez skvrn

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro běloskvoucí prádlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články