Už žádná rez v koupelně, poradí si s ní peroxid vodíku a amoniak

Na rez v koupelně rozhodně není hezký pohled – pokud si však k ruce vezmete osvědčené pomocníky, nebude po ní brzy ani památky.

Už žádná špína mezi dlaždicemi, zašlé nečistoty zničí citron se sodou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rezavé skvrny v koupelně čas od času potrápí snad každého. Tyto skvrny jsou obvykle způsobeny oxidací železa ve vodovodních armaturách, což vede na postižených površích ke změně barvy. Jak tedy vany, umyvadla a obklady vyčistit, aby opět získaly svůj původní vzhled? S těmito triky se vám to povede snadno.

Pomoc peroxidu vodíku a čpavku

Ve skleněné nádobě smíchejte peroxid vodíku a čpavek v poměru 1:3. Roztok nechte asi 10 minut odstát a poté do směsi namočte kuchyňskou houbičku. Tou potřete rezavá místa a nechte ji působit přibližně 20 až 30 minut. Poté místo opláchněte tekoucí studenou vodou, a nakonec dobře vysušte.

U odolných a starých skvrn postup podle potřeby opakujte. Jako další ochrnou vrstvu pak použijte dětský olej, který usazování vodního kamene dlouhodobě zabrání. Podrobný postup publikovali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku

I 20 let staré pánve a hrnce se budou lesknout: Zašlou nečistotu zničí soda s peroxidem vodíku

Kolový nápoj také pomůže

Kolové nápoje obsahují kyselinu fosforečnou, která může při správném použití rez také velmi účinně rozpouštět. Podle webu Chytré-Bydlení se hodí především k odstraňování tenkých vrstev rzi z malých předmětů. Jak na to? Čištěné předměty ponořte na jeden den do koly, a poté je očistěte a osušte, abyste jim vrátili původní lesk. Jaké další triky lze použít?

  • Citronová šťáva: Namočte rezavé předměty do citronové šťávy na 2 hodiny a poté je opláchněte. Rez zmizí.
  • Jedlá soda: Smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte hustou pastu. Naneste ji na zrezivělá místa a vydrhněte starým zubním kartáčkem.

Mouka místo jedlé sody

Pokud nemáte k dispozici jedlou sodu, použijte mouku, jak radí web iReceptář. Na vlhkou houbičku na nádobí naneste hrubou nebo polohrubou mouku a zrezivělé místo vydrhněte. Nakonec vše opláchněte čistou vodou a podle potřeby vyleštěte.

Obří plody angreštu spolehlivě zařídí amoniak s peroxidem iZdroj fotografie: Depositphotos
Peroxid vodíku a amoniak jsou účinné látky pro odstranění rzi v koupelně – je však třeba je používat opatrně a podle osvědčeného návodu

Tipy pro prevenci rzi v koupelně

Koupelnové armatury čistěte každý týden, abyste je zbavili prvků způsobujících rez. A rovněž zajistěte, aby byla vaše koupelna dobře větraná. Vlhkost totiž k tvorbě rzi opravdu významně přispívá. Vyplatí se také vlhká místa (třeba odkapávající kohoutek) často utírat. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují na rez také ocet rozmíchaný s mýdlem nebo docela obyčejnou cibuli, která skvěle vyčistí plechy.

Jak odstranit rez domácími metodami

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro boj se rzí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články