Už žádná rez ve vaně, poradí si s ní ocet s mýdlovou vodou

Na zákeřné rezavé skvrny v koupelně si nemusíte brát k ruce drahé čističe. Místo toho použijte dva osvědčené domácí pomocníky.

Už žádná rez ve vaně, poradí si s ní ocet a mýdlová voda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koupel v čisté a lesklé vaně je mnohem příjemnější než v té poznamenané rzí, plísní a vodním kamenem. Naštěstí existují ekologické, účinné a levné metody, které jsou k dispozici přímo u vás doma – nemusíte tedy utrácet za drahou chemii z obchodu.

Ocet a mýdlo pomohou

Pojďme prozkoumat jednoduchou, ale účinnou metodu čištění vany pomocí levných ingrediencí, které má doma snad úplně každý. Co budete potřebovat?

  • Tekuté mýdlo
  • Potravinářský ocet
  • Lahvičku s rozprašovačem

Ocet zahřejte na 40 °C a přelijte ho do lahvičky s rozprašovačem. Přidejte stejné množství tekutého mýdla. Roztok dobře protřepejte a nastříkejte ho na znečištěný povrch. Nechte 30 minut působit, poté opláchněte ošetřené místo teplou vodou a případné zbytky dočistěte houbou. Tato metoda zanechá vanu zářivou a beze skvrn – a navíc vás nestojí skoro nic.

Horká voda, ocet a jedlá soda

Vyzkoušet však můžete i další domácí, řešení, tentokrát podle návodu z webu HomeInCube. Naplňte vanu horkou vodou (stačí ta o teplotě, která vám běžně vytéká z kohoutku), přidejte tři láhve octa a pět lžic jedlé sody. Před vypuštěním ji nechte několik hodin odstát a poté ji vydrhněte houbou namočenou v odmašťovacím prostředku (např. v přípravku na mytí nádobí, ten funguje asi nejlépe).

Čištění zrezlých pánví a hrnců za pomoci domácích pomocníků: Citron, brambora a sůl podají pomocnou ruku

Peroxid a jedlá soda

Smíchejte stejný díl jedlé sody a peroxidu vodíku. Naneste na skvrny a nechte působit asi 40 minut. Poté vše jemně vydrhněte třeba hrubou stranou houbičky a dobře opláchněte. Na větší plochy si připravte roztok ve spreji. „Když používáte peroxid při úklidu, nezapomene si otevřít okno. Já to na poprvé neudělala a bylo mi pěkně špatně. Jinak ale jako čistidlo funguje skvěle – na koupelnu a kuchyni ho rozhodně doporučuji,“ napsala nám čtenářka Radka N. z Hluboké.

Grapefruit a sůl na nečistoty

Web iReceptář zase doporučuje čisticí prostředek připravený z oblíbeného citrusu.

  • Navlhčete vanu, rozpulte grapefruit a posypte ho hrubou solí.
  • Trochu soli nasypte také na dno vany.
  • Grapefruit mírně zmáčkněte, aby pustil šťávu, a krouživými pohyby s ním postupně vydrhněte celý povrch vany.
  • Podle potřeby sůl opakovaně přidávejte, a nakonec vanu opláchněte.
  • Tato metoda nejen čistí, ale zanechává i příjemnou vůni.
Pokud se chcete zbavit rezavých skvrn ve vaně, můžete použít směs octa a vody v poměru 1:1. musíte ji však správně použít. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se chcete zbavit rezavých skvrn ve vaně, můžete použít směs octa a vody v poměru 1:1. musíte ji však správně použít

Já tuto metodu vyzkoušela s limetkou (protože grep jsem doma právě neměla) a můžu potvrdit, že funguje přímo skvěle. Ale čištění bylo trochu namáhavé, protože limetka je docela malá (a citron mi zase k tomuto účelu nepřišel dostatečně silný), takže věřím, že s grepem bude celý proces mnohem rychlejší. Takže citrusy jak takové fungují na čištění různých nečistot přímo skvěle – ovšem čím větší kusy si pořídíte, tím méně se nadřete. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují na rez také amoniak nebo docela obyčejnou cibuli, která skvěle vyčistí plechy.

Jak se o čistotu své koupelny staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články