Už žádná rez v koupelně, hravě si s ní poradí amoniak

Rez patří ke koupelně stejně neodmyslitelně jako vysoká vlhkost. Chemii však k jejímu vyčištění potřebovat nebudete – postačí amoniak.

Aby byla vaše koupelna stále krásná, musíte si poradit s důsledky nadměrné vlhkosti panující uvnitř – například se rzí. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tvorba rezavých šmouh na povrchu vybavení koupelny je častým nepříjemným jevem, který se připisuje špatné kvalitě vody a nedostatečně odolným nátěrům. Ovšem pro boj s tímto problémem není vždy nutné kupovat specializované chemické čisticí prostředky – existují i snadno dostupné přísady, které dokáží rychle odstranit rez prakticky odkudkoliv. Klíčovými složkami pro výrobu účinného domácího čističe jsou amoniak a alkohol.

Jak vyčistit rez amoniakem

Smíchejte amoniak a alkohol v poměru 1:3 ve skleněné nádobě a nechte vše 10 minut odstát. Následně do získaného roztoku ponořte kuchyňskou houbičku (nezapomeňte si přitom vzít rukavice, abyste zabránili možnému poleptání kůže) a použijte ji k ošetření postižených míst v koupelně. Čistidlo nechte působit přibližně 20 až 30 minut. Poté rez jednoduše otřete suchým hadříkem a máte hotovo.

Kolové nápoje také pomohou

Chcete něco šetrnějšího, ale přitom stejně účinného? Pak vsaďte na jakoukoli colu, jak radí web Chytré-bydlení. Kolové nápoje jsou schopny odbourávat nečistoty, usazeniny nebo rez. Můžete je použít podobně jako čistič z amoniaku, případně je také možné malé zrezlé předměty ponořit přes noc do sklenice s colou. Až je ráno vytáhnete, budou jako nové.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Jedlá soda jako skvělý čistič

Podle webu iReceptář se jako skvělý čistič koupelen uplatňuje také jedlá soda. Tento všeobecně známý bílý prášek je vhodný k čištění téměř všech povrchů, a to včetně těch rezavých. S jejím použitím nám poradila čtenářka Radka N. z Vyšní Lhoty. „Z jedlé sody a několika kapek vody vytvořte hustou pastu. Tu naneste na nevzhledná rezavá místa, nechte ji delší dobu působit, a nakonec vše vydrhněte kartáčem. Jakmile se rzi zbavíte, jednoduše čištěné plochy otřete vlhkou houbou, abyste odstranili zbytky sody, a poté je vyleštěte suchým hadříkem.“

Aby byla vaše koupelna stále krásná, musíte si poradit s důsledky nadměrné vlhkosti panující uvnitř – například se rzí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše koupelna stále krásná, musíte si poradit s důsledky nadměrné vlhkosti panující uvnitř – například se rzí

Pokud není jedlá soda k dispozici, zkuste použít mouku, jak mi to radila moje babička. Jednoduše naneste hrubou nebo jemnou mouku na vlhkou houbičku na nádobí a vydrhněte zrezivělé místo. Následně vše opláchněte čistou vodou a dokonale vyleštěte. A na opravdu odolnou špínu se mi také skvělé osvědčily rozemleté ovesné vločky. Mezi další triky, které mají Chalupáři-Zahrádkáři prověřené, patří i použití soli při praní (to má v oblibě naše redaktorka Marie M.) nebo nápadité použití alobalu (o tom nedávno psala redaktorka Jaroslava B.).

Jak odstranit rez? Návod na domácí odrezovač, který zvládne úplně každý

Jak se rzi v koupelně zbavujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články