Už žádný vodní kámen na kohoutcích umyvadla, hravě si s ním poradí dětský olej

Pokud si nevíte rady s odolnými krustami odolného kamene, pak vsaďte na dětský olej – zbaví vás jich skoro bez práce.

Vodní kámen na baterii v koupelně i Zdroj fotografie: Uživatel yugenro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Usazování vodního kamene na dřezových a umyvadlových bateriích je běžnou nepříjemností v mnoha domácnostech. Tato tvrdá, krupičkovitá usazenina vápníku a hořčíku může nejen zhoršovat jejich vzhled, ale také se negativně podepsat na jejich funkčnosti. Ne vždy je však třeba sahat po chemii z drogerie nebo agresivních kyselinách, které mohou v konečném důsledku armaturu ještě více narušit – mnohdy postačí běžný dětský olej (a klidně ten po datu použitelnosti).

Dětský olej: nepravděpodobný hrdina

Klíčem k zabránění tvorby skvrn od vody a vodního kamene na bateriích je jednoduché otření hadříkem namočeným v troše dětského oleje. Tento levný výrobek, dostupný v každé drogerii, má překvapivý účinek. Po nanesení totiž vytvoří ochrannou bariéru, která způsobí, že se kapky vody slijí a odtečou z povrchu baterie, místo aby zaschly a zanechaly na ní usazeniny.

Tato metoda je podobná použití pěny na holení, která zabraňuje zamlžování zrcadel (více o její užitečnosti psali Chalupáři-Zahrádkáři zde); jde o vytvoření ochranné vrstvy, která mění způsob interakce vody s povrchem. Nic víc na tom není a jak jsem si sama vyzkoušela, funguje to opravdu skvěle. Nátěr stačí obnovovat jednou týdně a je po problému.

1 tableta a vodní kámen z WC zmizí jednou provždy. Nepochopíte, proč jste na tento elementární trik nepřišli dřív

Vodní kámen v toaletní míse

Účinným řešením pro boj s vodním kamenem v záchodové míse mohou být i rozpustné tablety určené pro čištění zubní náhrady. Vhoďte je do mísy a nechte chvíli působit. Web ČtiDoma zase doporučuje citronovou šťávu. Její přirozená kyselost dobře působí proti vodnímu kameni, takže je skvělou volbou pro čištění různých povrchů.

Olej z brutnáku lékařského iZdroj fotografie: Pixabay
Odstranění vodního kamene z kohoutků umyvadla pomocí dětského oleje je snadné a zužitkujete tak klidně i ten prošlý

Odstraňování vodního kamene z konvice

A pokud se s tímto problémem potýkáte v rychlovarné konvici, pak vám podle informací z webu InStory pomůže roztok vody a octa (na 1 litr vody potřebujete 200 ml octa). Po převaření octový roztok vylijte a konvici důkladně propláchněte studenou vodou. Tento postup je však třeba pravidelně opakovat, a to v závislosti na tvrdosti vody.

Jak odstranit vodní kámen jen s pomocí octa

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro boj s vodním kamenem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články